Plánuje se, že 12. dubna se děti prvního stupně základních škol vrátí do lavic. Zároveň ale budou muset dodržovat opatření. Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr se domnívá, že to je možné, pokud bude organizováno testování. Svůj názor vyjádřil pro ŽivotvČesku.cz.
Třeba v pondělí 12. dubna se uskuteční to, na co tolik žáků a jejich rodičů čekalo. Dlouhodobě jsou školy uzavřeny kvůli omezením kvůli koronaviru a žáci a studenti se učili on-line.
Pro mnohé z nich byla taková varianta výuky rozhodně náročná. Ministr zdravotnictví Jan Blatný ale upozornil, že do 12.dubna je třeba opatření striktně dodržovat, včetně o Velikonocích.
Jaroslav Flegr si myslí, že návrat dětí do škol už je třeba začít. Okomentoval i to, že se to může odehrávat podle epidemické situace v různých okresech a případně i na jednotlivých školách.
Podle jeho názoru to může být provedeno okamžitě, pokud se ve školách bude provádět PCR testování jednou týdně, nebo antigenní testování jednou za tři dny. Potom by bylo možné provádět 1 PCR test za 14 dní.
Domnívá se, že pokud bude vše dobře zorganizované, může začít prezenční výuka téměř okamžitě. Zároveň je ale třeba brát vše vážně, protože existuje riziko, že pokud se čísla epidemie opět zvýší, školy budou opět zavřené.
S pomocí některých typů antigenních testů se lidé mohou otestovat sami a výsledek je také rychle znám. Ale nemají tak vysokou citlivost jako testy PCR.
Antigenní testování by proto mělo být prováděno častěji, protože není tak přesné jako výsledky PCR testů. Navíc tyto dvě metody mají různé náklady.
„Vyhráno nad epidemií zdaleka není. Stačí jedna chyba – například pustit děti do škol bez PCR testování nebo něco podobného a jsme znovu ve velkém maléru,“ řekl Jaroslav Flegr pro Život v Česku.
Uvedl příklad dalších zemí Evropy, kde se epidemie opět zrychlila a počet nových případů nákazy se opět prudce zvyšuje. Proto je podle něj nutné chyby nedopustit.
PŘIPOMÍNÁME: POČET NAKAŽENÝCH KORONAVIREM VE SVĚTĚ PŘEKROČIL 130 MILIONŮ: BRAZÍLIE SE STALA NOVÝM EPICENTREM PANDEMIE