Lidé sice mohou dostávat vysoké náhrady platů, ale kontakty hygienikům stejně nehlásí: Jan Blatný upozornil, že kvůli tomu mohou být opatření prodloužena

Vláda sice lidem navýšila náhrady platů, ale stejně to nepřispělo k tomu, aby nakažení lidé hlásili více kontaktů. Ministr zdravotnictví Jan Blatný oznámil, že kvůli tomu mohou být opatření prodloužena. Píše o tom portál Seznam Zprávy.

Vláda zvýšila náhrady platů lidem, kteří jsou kvůli nákaze koronavirem nuceni být doma. Týká se to i těch, kteří ještě neměli koronavirus, ale byli v kontaktu s nakaženou osobou a musí zůstat doma.

Jan Blatný / Zdroj: youtube.com

To znamená, že jde o ty lidi, kteří jsou nuceni být v izolaci nebo v karanténě. Předpokládalo se, že finanční kompenzace přispějí k tomu, aby lidé více hlásili své kontakty.

Ale efekt z toho byl slabý. Ministr zdravotnictví ve čtvrtek uvedl, že si myslil, že to bude fungovat lépe a bude mít lepší výsledky.

Jan Blatný / Zdroj: youtube.com

Předpokládá také, že lidé nechtějí hygienikům říct svůj skutečný pohyb a své kontakty s lidmi. Takové chování lidí považuje za nezodpovědné a může vést k prodloužení opatření.

Jan Blatný / Zdroj: youtube.com

„Podle údajů, které máme z poslední doby, to skoro vypadá, že zhruba 53 procent občanů v České republice žije zavřeno samo v bytě se psem, nikam nevychází a nemá žádný kontakt,“ řekl Jan Blatný.

Nyní mají lidé v karanténě nebo izolaci možnost pobírat 90 procent průměrného výdělku. Dříve to bylo jen 60 procent.

Jan Blatný / Zdroj: youtube.com

Ministerstvo práce a sociálních věcí uvádí, že za první tři týdny jara v izolaci bylo 66,4 tisíce lidí, a v karanténě 71,9 tisíc lidí.

PSALI JSME: S BLÍZKÝMI LIDMI: MERKELOVÁ VYZVALA NĚMCE, ABY SLAVILI VELIKONOCE S DODRŽOVÁNÍM KARANTÉNY

PŘIPOMÍNÁME: FIRMA PFIZER UPRAVILA VÝSLEDKY STUDIE: SNÍŽILA ÚČINNOST SVÉ VAKCÍNY

Share