Jaroslav Flegr řekl, jaká může být epidemická situace za dva týdny: „Budeme na 50 tisících nakažených za den“

V ČR se již šíří vysoce nakažlivá mutace omikron. Podle odborníků se počty případů nákazy v blízké budoucnosti výrazně zvýší. Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr předpokládá, že za dva týdny by počet případů nákazy mohl dosáhnout až 50 tisíc případů denně. Řekl to pro server ŽivotvČesku.cz.

Podle současných dat z jiných zemí je omikron nakažlivější mutace a neměl by způsobovat tak těžké průběhy. Podceňovat ho by ale byla chyba, kvůli vysoké nakažlivosti by se stále mohly vyskytnout problémy v nemocnicích, protože velmi rychle se může nakazit velké množství lidí.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Problémem může být také to, že v karanténě může být současně velmi mnoho lidí. V posledních týdnech se virus šíří rychleji, počty se zvyšují.

Evoluční biolog a parazitolog říká, že zatím nelze předpovědět, jaká bude epidemická situace za měsíc.

Jaroslav Flegr / Zdroj: youtube.com

„Dá se však předpovídat, jaká bude situace zhruba za 14 dní. Tou dobou budeme na 50 tisících nakažených za den,“ uvedl Jaroslav Flegr pro Život v Česku.

Dodal, že ve skutečnosti bude těchto případů podstatně více, hygienici však nebudou mít možnost každého otestovat. Zajímá ho, jak dlouho bude tato vlna s tak vysokými čísly trvat.

Jaroslav Flegr / Zdroj: youtube.com

Pokračoval a řekl, že v jiných zemích se situace vyvíjela podle takového scénáře, že počty nakažených mohly dosáhnout i čtyřnásobku počtu z podzimní vlny a teprve poté počty začaly klesat.

Upozornil ale, že v jiných zemích byl větší počet očkovaných lidí, takže se situace v Česku může vyvíjet trochu jinak. Zatím podle něj není možné odhadnout, jaká bude situace za měsíc.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Dalším problémem je, že tato varianta viru může obejít imunitu u lidí, kteří prodělali onemocnění nebo byli očkováni. To se však týká nákazy. Pokud jde o závažnost průběhu onemocnění, pak lidé, kteří dříve prodělali nemoc nebo byli očkováni, budou na tom mnohem lépe.

Jaroslav Flegr dodal, že je pravděpodobné, že po nakažení mutací omikron budou mít mnozí lidé silnější imunitu. To jsou však zatím jen předpoklady, navíc by mohla vzniknout nová mutace, i když to profesor neočekává.

Jaroslav Flegr / Zdroj: youtube.com

Nyní je na webu ministerstva zdravotnictví vidět, že se počet nových případů nákazy zvyšuje. Je však třeba říci, že denní přírůstek nezahrnuje ve statistikách takzvané reinfekce. Jde o případy, kdy se člověk nakazil opakovaně.

PSALI JSME: „ZMRAZÍTE PLATY TĚM, KTEŘÍ JSOU PLACENI NEJHŮŘE“: MICHAL ŠMARDA KRITIZOVAL VLÁDU. MARIAN JUREČKA PŘIPOMNĚL, ŽE PŘEDCHOZÍ VLÁDA ZVÝŠILA STÁTNÍ VÝDAJE

PŘIPOMÍNÁME: RAKOUSKO ZAVEDE POVINNÉ OČKOVÁNÍ PRO DOSPĚLÉ: ZA NEDODRŽENÍ POVINNOSTI BUDE HROZIT POKUTA

Share