Jan Farský má problém se vzdáním poslaneckého mandátu: ministr spravedlnosti Blažek říká, že z USA to udělat nemůže a musí se vrátit

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek uvedl, že poslanec Jan Farský bude mít problém odstoupit od poslaneckého mandátu z USA, kam před týdnem odletěl na stáž. Nyní Farský tuto situaci řeší přes velvyslanectví a pokud se to nepodaří, bude muset za týden přiletět zpět. Informuje o tom web blesk.cz s odkazem CNN Prima NEWS.

„Jak se český poslanec může vzdát mandátu, když je v cizině, s tím se nepočítalo,“ prohlásil ministr s tím, že Farský si myslel, že to zvládne z USA. Nyní na to má týden, a pokud se to nepodaří vyřešit, přiletí znovu do České republiky.

Jan Farský / Zdroj: youtube.com

Jednací řád předpokládá dva způsoby, jak se poslanec může vzdát mandátu. Může to udělat prohlášením na plénu nebo sepsat prohlášení notářským zápisem.

Nyní se projednává, jestli podobné služby může poskytnout velvyslanectví v USA. Blažek říká, že vše bude záležet na tom, jak bude vyložen zákon.

Pavel Blažek / Zdroj: youtube.com

Jan Farský získal prestižní stáž ve Spojených státech. Kvůli tomu se dokonce vzdal poslaneckého platu a pozice šéfa poslaneckého klubu Starostů. Slíbil také, že se na klíčová hlasování bude vracet do České republiky.

Jeho počínání ale odsoudila opozice a také vládní koalice. Kritiku si vyslechl i od premiéra Petra Fialy.

Jan Farský / Zdroj: youtube.com

Hnutí STAN proto vyzvalo Farského, aby Sněmovnu nakonec opustil.

„Nechci komplikovat fungování vlády a našeho hnutí STAN,“ řekl poslanec a dodal, že se mandátu vzdá.

PSALI JSME: LUCIE VONDRÁČKOVÁ PROMLUVILA, PROČ NECHCE MLUVIT O SVÉM SOUKROMÍ NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH

PŘIPOMÍNÁME: PO DLOUHÉ PAUZE ZASE VE FUNKCI: SESTRY ALE ZA ZEMANEN NA HRAD NEPOJEDOU

Share