Jaké šance na schválení má důchodová reforma Jany Maláčové: poslanci se zatim většinou shodují pouze na jedné její části

Důchodová reforma se zřejmě zatím konat nebude. Šanci ale má změna, která předpokládá dřívější odchod do penze náročných profesí. Podporuje to velká část politiků. Píše o tom web ceskeduchody.cz.

Reformu navrhuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a šance na její schválení se stále snižuje. Nemá totiž podporu ani koaličního hnutí ANO.

Jana Maláčová / Zdroj: youtube.com

S některými body nesouhlasí také předseda vlády Andrej Babiš. Vadí mu, že reforma neřeší příjmovou stránku důchodového systému. „Důchodovou reformu ministryně Maláčová používá spíše politicky, vždycky měla po zasedání důchodové komise tiskovku a mluvila o tom,“ uváděl premiér s tím, že Maláčova to nikdy nedotáhla do konce.

Návrh reformy je tvořen třemi samostatnými zákony. První předpokládá zavedení minimálního důchodu či snížení doby pojištění na 25 let. Druhá část zaručuje příplatek 500 korun za každé vychované dítě a třetí předpokládá dřívější odchod do důchodu lidí, kteří pracují v náročných profesích.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Na tom posledním zákonu se shoduje více stran ve Sněmovně a existuje šance, že bude do konce tohoto období schválen. To by znamenalo, že by lidé v náročných profesích mohli jít do důchodu o 1 rok dříve za každých odpracovaných 10 let.

Platit zákon by měl od roku 2025 a výhoda by se začala počítat od roku 2012. Týká se to údajně kolem 430 tisíc lidí.

Ivan Bartoš / Zdroj: youtube.com

Zákon má podporu například Andreje Babiše či předsedy Pirátů Ivana Bartoše. Poslední ale má k návrhu výhrady a chce výčet těchto profesí rozšířit. Přidává se k nim i KDU-ČSL, která změnu podporuje.

Důchodci / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Jednat se ale musí rychle, aby se celý proces stihl. Zmiňované strany mají 114 hlasů, a to by na schválení zákona stačilo.

PSALI JSME: „MĚLY BY BÝT UPLATNĚNY NA DOBROVOLNOSTI“: ROMAN ŠMUCLER SE DOMNÍVÁ, ŽE NOŠENÍ RESPIRÁTORŮ A ROUŠEK JE NYNÍ POLITICKÝM TÉMATEM

PŘIPOMÍNÁME: PIRÁTI MUSÍ REAGOVAT NA KRITIKU KOALICE SPOLU : VYSVĚTLILI, JAK TO MAJÍ SE ZDANĚNÍM PRÁZDNÝCH BYTŮ

Share