„Měly by být uplatněny na dobrovolnosti“: Roman Šmucler se domnívá, že nošení respirátorů a roušek je nyní politickým tématem

Ve vnitřních prostorách, například v obchodech nebo v MHD, je nutné nosit respirátory. Šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch to plánoval změnit, rozhodl se však, že zatím tak neučiní kvůli možnému zhoršení epidemické situace. Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler se domnívá, že nošení roušek a respirátorů by mělo být dobrovolné. Řekl ro pro portál ŽivotvČesku.cz.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch minulý týden vysvětlil, že zatím nebude rušit povinné nošení respirátorů na některých místech, protože je třeba počkat a uvidět, jak se bude situace vyvíjet.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

Odborníci nyní mají obavy, že by se mohla začít šířit delta mutace koronaviru, která je nakažlivější. V Česku už byly zjištěny případy nákazy touto variantou.

„Roušky a respirátory by měly být uplatněny na dobrovolnosti,“ uvedl pro Život v Česku Roman Šmucler. Podle něj nyní není důvod, aby očkovaní lidé nosili respirátory nebo roušky.

Roman Šmucler / Zdroj: youtube.com

Připouští, že virus může být přenášen i mezi lidmi, kteří vakcínu dostali. Dodal však, že pokud nejde o staré lidi nebo o ty, kteří mají chronická onemocnění, nebudou mít těžké následky.

Podle něj je nyní nošení respirátorů a roušek spíše politickým rozhodnutím. Upozornil také, že to nemá ani opodstatnění v zákonech.

Roman Šmucler / Zdroj: youtube.com

„Lidské epidemické právo je, a konstatovaly to i soudy, že není nutné nosit plošně ochranu úst a nosu,“ dodal Roman Šmucler.

Ještě minulý týden Adam Vojtěch řekl, že odborníci mají různé názory. Například respirátor na rozdíl od roušky chrání nejen okolí člověka, ale i jeho samotného, ale je v něm těžší dýchat.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

Roušky a respirátory začali Češi nosit už na jaře 2020, kdy v zemi vypukla první vlna epidemie.

PSALI JSME: ŠÍŘENÍ KORONAVIRU V ČESKU ZRYCHLUJE: ZAČALY SE ZVYŠOVAT ZÁKLADNÍ UKAZATELE

PŘIPOMÍNÁME: AGÁTA HANYCHOVÁ PROMLUVILA O HANĚ MAŠLÍKOVÉ: „JSME SE NESNÁŠELY“

Share