Vesnický pošťák Ferdinand Cheval se proslavil tím, že věnoval třiatřicet let svého života stavbě „Ideálního paláce“, bizarní stavby, kterou později chválili surrealisté v čele s Andreem Bretonem, stejně jako slavní umělci Pablo Picasso a Max Ernst.
„Ideální palác“ je kolosální práce jednoho tvůrce, který byl v roce 1969 uznán jako architektonická památka historického dědictví Francie.
Ferdinand Cheval se narodil v chudé rolnické rodině a od dětství pomáhal otci v práci, takže do školy chodil příležitostně.
Bylo mu dvaačtyřicet let, když si našel práci jako pošťák ve vesnici Otriv a podruhé se oženil. V té době se v jeho životě stalo mnoho neštěstí: zemřela jeho první manželka Rosalee a jejich prvorozený syn.
Chevalovi však zůstal syn Cyrila, jehož výchovu svěřil svým rodičům a od druhé manželky se pošťakovi narodila dcera.
19. dubna 1879 nastal zlom v životě prostého vesnického pošťáka: po cestě k jednomu domu, kam doručoval poštu, on se netknul na kámen, který i posloužil inspiraci pro stavbu „Ideálního paláce“.
Tehdy i začala velká stavba. Ve svém volném čase, ve dne i v noci, za jakéhokoliv počasí, za pomoci těch nejjednodušších nástrojů a stavebních materiálů, Ferdinand Cheval uskutečnil svůj sen: postavit palác, který překoná jakoukoli, i tu nejbujnější fantazií.
Ferdinan Ševal začal stavět svůj palác přímo na své zahradě. Stále pracoval jako pošťák, zapomínal na spánek, vynechával jídla, ale každým dnem se jeho „Ideální palác“ stával stále vyšší a sofistikovanější.
Neměli bychom zapomenout, že XIX století, je éra velkých změn. Například ve Francii je to pád monarchie a vyhlášení druhé francouzské republiky, silný vědecký a lékařský pokrok, stavba železnic.
Ta doma samozřejmě že měla vlil i na venkovského pošťáka, který se dozvěděl o událostech z novin a ilustrovaných časopisů, které roznášel po vesnici. Představivost Ferdinanda Cheval se živila zprávami.
Stavba paláce byla dokončena v roce 1912 (Chevalieru v té době bylo 76 let). Poté, co dokončil svou titanickou práci a nakreslil nad vchodem: „Nyní nechť práci provezme někdo vytrvalejší než já“. Ferdinan Cheval však nestihl daleko odstranit své pracovní nářadí.
Poté, co Cheval obdržel od místních úřadů odmítnutí žádostí, aby byl po smrti pohřben ve svém paláci, postavil na místním hřbitově „Hrob ticha a nekonečného klidu“.
Na její stavbu Chevalier potřeboval dalších osm let a v roce 1922 byla hrobka připravena k použití. V té době neuvěřitelnému pošťákovi bylo 86 let!
V roce 1969 byl „Ideální palác“ uznán za architektonickou památku historického dědictví Francie jako jediný vzorek „naivní architektury“ na území země. Pravidelně se zde konají koncerty známých umělců i umělecké výstavy.
„Ideální palác“ pošťáka Chevala navštívilo obrovské množství turistů, kteří přijeli se na něj podívat z různých konců světa.
PŘIPOMÍNÁME: PŘED 12 LETY FARMÁŘ ZAČAL KOPAT NA ZAHRADĚ. SOUSEDÉ SE SMÁLI, ALE ON VYTVOŘIL PODZEMNÍ PALÁC