Jak se změnila struktura mezi nakaženými podle věku: Očkování pomáhá vyhnout se hospitalizaci

Epidemická situace se sice zhoršuje a počet nakažených se zvyšuje, ale změnila se věková struktura nakažených. Nyní se nakazilo nejméně lidí ve věkové skupině nad 60 let, například 29. září se podíl seniorů mezi nakaženými pohyboval jen kolem 10 procent. Ale právě senioři jsou také nejvíce proočkovanou věkovou skupinou. Informuje o tom server Novinky.cz.

V posledních dnech minulého měsíce byla mezi nakaženými značná část lidí mladší generace, zejména lidé ve věku 10 až 19 let. 29. září polovina všech nakažených byli lidé z věkových skupin do 29 let.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek uvedl, že se postupně zvyšuje počet případů nákazy koronavirem ve skupině do 29 let.

Ve středu 29. září laboratoře odhalily 732 nakažených a z toho bylo jen 67 lidí starších 60 let.

Ladislav Dušek / Zdroj: youtube.com

Jedním z vysvětlení může být, že mladí lidé jsou častěji testováni a mezi nimi méně lidí dostalo vakcínu. Například děti do 12 let nemohou být očkovány, ale pro mnoho aktivit se musí čas od času nechat testovat na koronavirus.

Na druhou stranu lidé starší generace nemusí být pravidelně testováni, navíc většina z nich je již očkována. Téměř 79 procent lidí nad 60 let má dokončenou vakcinaci. Možná právě tyto faktory ovlivnily statistiky.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Je třeba také říci, že očkovaní lidé se mohou také nakazit, ale pravděpodobnost je výrazně nižší. Kromě toho vakcína pomáhá především vyhnout se závažnému průběhu onemocnění.

Ladislav Dušek také uvedl, že obvykle se nakazí neočkovaní lidé, ale mezi lidmi staršími 65 let to vypadá jinak. 30. Září laboratoře odhalily, že koronavirem se nakazilo 46 očkovaných seniorů a 28 neočkovaných seniorů.

Ladislav Dušek / Zdroj: youtube.com

Mohlo to být ovlivněno i tím, že mezi lidmi starší generace funguje imunita o něco hůře, navíc právě tito lidé byli první, kdo vakcínu dostal, tedy imunita po očkování mohla mírně zeslábnout.

Proto ti občané, kteří byli očkováni jako jedni z prvních, nyní mohou dostat třetí posilující dávku vakcíny. Naštěstí většina těch seniorů, kteří se nakazili, neměla těžký průběh nemoci.

Vakcína / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Nejvíce hospitalizovaných pacientů v nemocnicích jsou neočkovaní lidé, a to 13 neočkovaných ku 3 očkovaným. Podobný poměr je pozorován u pacientů ve vážném stavu.

PSALI JSME: PŘED 85 LETY SE NARODIL PRVNÍ PREZIDENT ČESKÉ REPUBLIKY: „PRO MNOHO LIDÍ ZNAMENÁ SLOVO HAVEL A ČECH JEDNO A TOTÉŽ“

PŘIPOMÍNÁME: NEJLEPŠÍ MOMENTY Z PREMIÉRY FILMU KAREL: DCERY LEGENDÁRNÍHO ZPĚVÁKA OČAROVALY VŠECHNY SVOU VYNIKAJÍCÍ KRÁSOU

Share