Před 85 lety se narodil první prezident České republiky: „Pro mnoho lidí znamená slovo Havel a Čech jedno a totéž“

Před 85 lety se 5. října 1936 v Praze narodil budoucí poslední prezident Československa a první prezident České republiky Václav Havel. Za svůj život však nebyl jen politikem, ale také dramatikem, spisovatelem, disidentem a také tím, kdo bojoval za lidská práva. Píše o tom server iDNES.cz.

„Pro mnoho lidí na celém světě znamená slovo Havel a Čech jedno a totéž,“ uvedla americká exministryně zahraniční Madeleine Albrightová.

Václav Havel / Zdroj: youtube.com

Václav Havel získal svou první popularitu v šedesátých letech, kdy působil v divadle. Poté ho mnozí znali jako jednoho z nejznámějších československých disidentů.

Po Sametové revoluci v roce 1989 se Václav Havel dostal na samý vrchol československé politiky a ve stejném roce se stal prezidentem Československa.

Václav Havel / Zdroj: youtube.com

Jistě, pro mnoho Čechů je Václav Havel hrdinou, ale byli i lidé, kteří ho kritizovali, ne všichni s jeho politikou souhlasili. V roce 1999 se Česko stalo součástí Severoatlantické aliance, tehdejší prezident k tomu přispěl.

V jiných zemích byl vnímán jako symbol boje za demokracii a svobodu, ale v Česku jeho popularita během jeho působení v prezidentské funkci spíše klesala.

Václav Havel / Zdroj: youtube.com

V roce 2003 skončilo jeho druhé prezidentské období, ale nadále podporoval všechny, kteří bojovali za lidská práva, a dokonce i v jiných zemích.

Znovu začal psát a v roce 2008 měla premiéru jeho nová hra Odcházení. O něco později natočil také film, který měl premiéru v březnu 2011.

Václav Havel / Zdroj: youtube.com

18. prosince 2011 Václav Havel zemřel, bylo mu 75 let. Pro mnohé zůstává autoritou a vzorem.

PSALI JSME: VÝVOJ EPIDEMIE V ČESKU: LADISLAV DUŠEK PROZRADIL, JAKÉMU SCÉNÁŘI ODPOVÍDÁ SOUČASNÁ SITUACE

PŘIPOMÍNÁME: POSLEDNÍ PŘEDVOLEBNÍ PRŮZKUMY UKAZUJÍ, ŽE ZA VÍTĚZSTVÍ SOUPEŘÍ ANO A KOLICE SPOLU: KDO NAKONEC VOLBY VYHRAJE A PROČ JE DŮLEŽITÝ VÝSLEDEK KOMUNISTŮ

Share