Interval podání třetí dávky se zkrátí: kdy bude možné dostat posilující očkování

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl, že od 18. října bude umožněno podání třetí dávky vakcíny proti koronaviru již po šesti měsících od druhé dávky. Původně se to bylo osm měsíců. Do konce měsíce by o posilující dávku mohlo žádat kolem 3,2 milionu lidí. Podobný návrh schválila i Evropská agentura pro léčivé přípravky. Informuje o tom web denik.cz.

Vojtěch řekl, že nařídil připravit zázemí pro vakcinaci třetí dávkou lidí, kteří mají dokončené očkování, od kterého uběhlo půl roku.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Krácení intervalu schválila klinická skupina ministerstva zdravotnictví.

Aktuálně v České republice je možné aplikovat posilující dávku pouze po uběhnutí osmi měsíců po dokončení očkování. Jedná se hlavně o seniory a zdravotníky. Nyní třetí dávku dostalo něco málo přes 13,5 tisíce lidí. Ke konci roku nárok na ni by mělo kolem 1 milionu lidí.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Po uvedených změnách to ale bude již 3,2 miliony lidí, protože v červnu velký počet zájemců byl očkován.

Odborníci totiž zaznamenávají, že účinnost vakcín klesá časem, především u seniorů nad 65 let. Proto se doporučuje, aby interval podání třetí dávky byl zkrácen.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Posilující dávku lze aplikovat lidem se sníženou imunitou již 28 dní po druhé dávce. V Česku tato praktika také funguje.

PSALI JSME: EPIDEMICKÁ SITUACE SE ZHORŠUJE, STÁT ALE OPATŘENÍ ZATÍM ZPŘÍSNIT NEHODLÁ: KTERÝ UKAZATEL JE NYNÍ DŮLEŽITÝ

PŘIPOMÍNÁME: ZEMAN KVŮLI ZDRAVOTNÍMU STAVU NEMŮŽE NAVŠTÍVIT VOLEBNÍ MÍSTNOST: KDE NA DOPORUČENÍ LÉKAŘE ODEVZDÁ SVŮJ HLAS

Share