Epidemická situace se zhoršuje, stát ale opatření zatím zpřísnit nehodlá: který ukazatel je nyní důležitý

Počet nových případů nákazy se stále zvyšuje, například v úterý a ve středu jich bylo přes tisíc denně. Zhoršují se i další epidemické ukazatele, ale ministerstvo zdravotnictví se zatím rozhodlo opatření proti koronaviru nezpřísňovat. Informuje o tom server Seznam Zprávy.

V nemocnicích bylo ke čtvrtku hospitalizováno téměř 300 pacientů, z toho 60 bylo ve vážném stavu. Reprodukční číslo je 1,3, to znamená, že šíření viru se zrychluje.

Pavla Svrčinová / Zdroj: youtube.com

Ještě minulý měsíc hlavní hygienička Pavla Svrčinová řekla, že znovu začít plošné testování by bylo možné, kdyby počet případů nákazy na 100 tisíc obyvatel za posledních 7 dní přesáhl 75.

Nyní tento ukazatel v celostátním průměru činí 52 případů. Ale například v Moravskoslezském kraji toto číslo dosáhlo 82, ale ani tam se zatím neplánuje zavedení testování.

Zdravotníci / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Ministerstvo zdravotnictví neplánuje žádná plošná opatření, mohou být zavedena pouze lokálně, určí to místní hygienické stanice. Řekla to pro Radiožurnál náměstkyně šéfa resortu Martina Koziar Vašáková.

„Zatím čísla stoupají, nicméně nejsou kritická, v porovnání s minulým rokem jsou čtvrtinová až pětinová,“ uvedla Martina Koziar Vašáková.

Martina Koziar Vašáková / Zdroj: youtube.com

Podle ní je nyní velmi důležitým ukazatelem zátěž nemocnic. Vysvětlila, že pokud se počet hospitalizovaných v nemocnicích začne prudce zvyšovat, bude to pro ně signál.

Dodala, že již značná část lidí byla očkována, takže to bude mít pravděpodobně pozitivní dopad.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Tento přístup však odborníci loni opakovaně kritizovali. Problém byl v tom, že dokud se pacient dostane do nemocnice, může uplynout více než týden, takže indikátor popisoval situaci vždy se zpožděním.

Epidemiolog Rastislav Maďar pro Seznam Zprávy ale uvedl, že letos připouští možnost jednat podle stavu kapacit v nemocnicích. Vysvětlil to tím, že letos má mnoho lidí imunitu po prodělání koronaviru a také mnoho lidí už bylo očkováno.

Rastislav Maďar / Zdroj: youtube.com

Počet hospitalizací by tak měl být nižší než loni. Dodal ale, že nyní by bylo důležité, aby ti lidé, kteří byli očkováni jako první, zejména senioři, dostali třetí dávku vakcíny.

PSALI JSME: KVŮLI VEDLEJŠÍM ÚČINKŮM: ŠVÉDSKO, DÁNSKO A NORSKO OMEZILY POUŽÍVÁNÍ VAKCÍNY OD SPOLEČNOSTI MODERNA

PŘIPOMÍNÁME: BLÝSKLA SE ŠTÍHLOU FIGUROU: STYLOVÁ JILL BIDENOVÁ SE OBJEVILA NA VEŘEJNOSTI PO BOKU SVÉHO MANŽELA

Share