Hejtman Jihomoravského kraje žádá prodloužení stavu nebezpečí: co zbývá udělat v místech poničených tornádem

Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich požádal vládu o prodloužení stavu nebezpečí na některých místech, která zasáhlo tornádo. Resort vnitra radí kabinetu vyhovět této žádosti. Ministři o tom budou jednat v pondělí. Informuje o tom web iDNES.cz.

Následky tornáda v Česku / Zdroj: youtube.com

Jan Grolich vyhlásil 24. června stav nebezpečí. Aby ho ale prodloužil o dalších 30 dní, musí získat souhlas kabinetu.

O tomto tématu budou ministři jednat v pondělí. Podle materiálu, který má ministerstvo vnitra stále existují důvody, proč je třeba poskytnout hejtmanovi zvláštní pravomoci.

Jan Grolich / Zdroj: youtube.com

Potřebuje to k efektivnějšímu řešení krizové situace v Jihomoravském kraji. Například to umožní kraji bezodkladně provádět stavební práce a terénní úpravy. To by také umožnilo omezit pohyb osob na určitých místech.

V místech zasažených tornádem je ještě třeba uklidit stavební odpad, obnovit dodávky elektřiny a plynu. Kromě toho bude nutné řešit situaci s postiženými lesy, kam je zatím pro lidi vstup zakázán.

Následky tornáda v Česku / Zdroj: youtube.com

Podle žádosti jihomoravského hejtmana by stav nebezpečí měl být pouze na postižených místech a také by se snížil počet krizových opatření.

V polovině tohoto týdne zbývalo strhnout ještě 21 domů. Původně bylo nutné zbourat asi 200 domů z poničených 1200. Předpokládá se, že do konce července budou obnoveny dodávky elektřiny do všech domácností.

Následky tornáda v Česku / Zdroj: youtube.com

Po bouřkách a tornádech začalo mnoho obyčejných občanů sbírat peníze pro lidi, kteří tím byli postiženi. Celkem už se vybralo přes 1 miliardu a 100 milionů Kč.

PSALI JSME: PETR SUCHOŇ PO PROPOUŠTĚNÍ SI HLEDÁ NOVOU PRÁCI: OBJEVILA SE BLIŽŠÍ INFORMACE O PRACOVNÍCH PLÁNECH MODERÁTORA

PŘIPOMÍNÁME: DO ČESKA OPĚT DORAZILY SILNÉ BOUŘKY A PŘÍVALOVÉ DEŠTĚ: KTERÉ REGIONY ZEMĚ TO NEPOSTIHNE

Share