Existuje možnost, že obchody budou otevřeny o několik týdnů později: Roman Prymula vysvětlil, na čem to záleží

Otevření obchodů bylo plánováno na 3. května. Ale je tu šance, že to bude ještě o dva nebo tři týdny později. Hodně bude záviset také na rozhodnutí kabinetu. Prezidentův poradce, epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula řekl to v pořadu Nový den CNN Prima News.

Jednou z podmínek otevření obchodů 3. května bylo, aby nebylo více než 100 případů nákazy na 100 tisíc obyvatel. Je pravděpodobné, že se to ještě nepodaří do příštího pondělí.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Roman Prymula uvedl, že je vidět, že tento ukazatel klesá. K dosažení úrovně 100 nakažených na 100 tisíc obyvatel je ale podle něj nutné, aby počet nových případů nákazy za den byl kolem 1600.

V pondělí laboratoře odhalily 2 560 nových nakažených. Epidemiolog si myslí, že asi se toto potřebné číslo podaří dosáhnout v pondělí.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Předpokládá také, že i kdyby se tento ukazatel pohyboval nad 100 případů a byl by vidět další klesající trend, pravděpodobně by se obchody otevřely někdy v průběhu příštího týdne.

Bývalý ministr zdravotnictví nepovažuje obchody za větší riziko nákazy ve srovnání se službami.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

„Rozumím tomu, že vláda je velmi opatrná, protože minulé chyby byly jednoznačné. Rozvolnilo se příliš brzy,“ řekl Roman Prymula pro CNN Prima News.

Podobně se vyjádřil i ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček a vysvětlil, že je nutné otevírat podniky postupně. Pravděpodobnost otevření obchodů v pondělí proto zůstává.

PSALI JSME: „TYTO KROKY NENÍ MOŽNÉ DÁLE PŘEHLÍŽET“: SENÁTOŘI BUDOU UVAŽOVAT O MOŽNÉM PODÁNÍ ŽALOBY NA MILOŠE ZEMANA

PŘIPOMÍNÁME: “TAKHLE TO DOPADLO”: DOMINIKA GOTTOVÁ PROMLUVILA, KVŮLI ČEMU PŘIBRALA KILA NAVÍC

Share