Evropská komise hodlá zastavit vyplacení dotací: úředníci prohlásili, že důvodem jsou svěřenecké fondy Babiše

Evropská komise uvažuje o tom, že zastaví vyplacení dotací České republice, pokud se nezpřísní kontrola střetu zájmů. Týká se to i poskytování dotací společnostem, které jsou ve svěřeneckých fondech. Dopis s těmito informacemi dostalo ministerstvo průmyslu, financi a ministerstvo pro místní rozvoj. Informuje o tom web idnes.cz s odkazem na Český rozhlas.

EK tak vyzývá Česko, aby ji informovalo tom, jaká opatření jsou schválená pro zlepšení rozdělování dotací z Evropy.

Evropská unie / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Pokud k tomu nedojde, Evropská komise může „částečně přerušit platební lhůty“ u dalších plateb.

Platby tak mohou být pozastaveny do doby, než Česko nesplní požadavky EK, která chce, aby ministerstva vedla seznamy veřejných funkcionářů a společností, které vlastní nebo ovládají.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Evropská komise mimo jiné chce, aby se zpřísnila kontrola posuzování střetu zájmů, zejména firem, které jsou ve svěřeneckých fondech.

Kromě toho Česko musí vytvořit seznam příjemců ze svěřeneckých fondů od roku 2017, kdy v začal platit zákon o střetu zájmů. Následně seznam musí být poslán do Bruselu.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

V poslední době důvodem těchto sporů je střet zájmů předsedy vlády Andreje Babiše. Úřednici v Evropě jsou přesvědčení, že premiér ovládá svěřenecké fondy, do kterých svůj majetek vložil.

Babiš a jeho holding Agrofert ovšem tato obvinění odmítá.

PSALI JSME: OPOZICE TVRDÍ, ŽE ČR MŮŽE KVŮLI OBROVSKÉMU SCHODKU V ROZPOČTU SPĚT KE KRACHU: PETR FIALA NAVRHUJE ŠETŘIT NA VÝDAJÍCH ROZPOČTU, JAN HAMÁČEK NAVRHUJE ZVÝŠENÍ PŘÍJMŮ

PŘIPOMÍNÁME: “MANŽEL MI BÁSNĚ NESKLÁDÁ, ALE JE NEJVĚTŠÍ ROMANTIK”: MANŽELKA ŠÉFA PIRÁTŮ PROMLUVILA, JAKÝ JE IVAN BARTOŠ V SOUKROMÍ

Share