Opozice tvrdí, že ČR může kvůli obrovskému schodku v rozpočtu spět ke krachu: Petr Fiala navrhuje šetřit na výdajích rozpočtu, Jan Hamáček navrhuje zvýšení příjmů

Opoziční strany a hnutí kritizují vládní návrh rozpočtu na rok 2022. Podle tohoto návrhu by schodek rozpočtu v příštím roce mohl dosáhnout 390 miliard Kč, opozice navrhuje ušetřit 100 miliard Kč, navrhují snížit výdaje. Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček říká, že je také třeba věnovat pozornost příjmové části rozpočtu. Tato debata proběhla v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. Informuje o tom web Echo24.cz.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Podle předsedy ODS Petra Fialy by podobné návrhy rozpočtu s obrovským schodkem vedly český stát ke krachu. Nelíbí se mu například výdajová část rozpočtu.

Schodek rozpočtu na příští rok by podle něj mohl být výrazně nižší. Navrhuje šetřit na státu, snižovat nesmyslné výdaje a podobně.

Vít Rakušan / Zdroj: youtube.com

„Šetřme na nesmyslných dotacích a výdajích. Vláda vede Česko ke krachu. Problém je na výdajové stránce: ušetříme přes 100 miliard,“ uvedl Petr Fiala.

Šéf Starostů a nezávislých Vít Rakušan také hovoří o nutnosti šetřit. Nelíbí se mu také struktura rozpočtu a podle něj je možné ušetřit 80 až 100 miliard Kč.

Jan Hamáček / Zdroj: youtube.com

Šéf sociálních demokratů Jan Hamáček ale uvedl, že je třeba věnovat pozornost nejen výdajové části rozpočtu, ale také příjmové části.

Podle něj jen ČSSD říká, že je možné zvýšit příjmy rozpočtu, například zavést daň na velké korporace atd.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Petr Fiala však připomněl, že příjmy rozpočtu se v posledních letech zvýšily o 600 miliard Kč. Problém tedy podle něj není příjmová část, ale výdajová.

Podle Víta Rakušana nese vláda také část odpovědnosti za inflaci v Česku, kvůli které došlo k zdražení mnoha komodit. Kvůli tomu klesá kupní síla obyvatelstva.

Vít Rakušan / Zdroj: youtube.com

Vláda bude muset návrh rozpočtu předložit do konce října. To znamená, že rozpočtem už se bude zabývat nová Sněmovna, protože na začátku října by se měly konat volby.

V sobotu se konala schůzka prezidenta Miloše Zemana, předsedy vlády Andreje Babiše a ministryně financí Aleny Schillerové. Po této schůzce Pražský hrad uvedl, že prezident může uvažovat o veto, pokud neuvidí v návrhu patřičné úspory a investice.

Miloš Zeman / Zdroj: youtube.com

Zástupci opozičních stran a hnutí ale příliš nevěří, že by hlava státu mohla tento rozpočet vetovat.

PSALI JSME: MIKULÁŠ FERJENČÍK SE PUSTIL DO HNUTÍ ANO A OZNAČIL HO ZA TASEMNICI: CO MU NA STRANĚ ANDREJE BABIŠE VADÍ

PŘIPOMÍNÁME: JITKA ČVANČAROVÁ SE OBJEVILA NA ČERVENÉM KOBERCI V POMPÉZNÍ MODRÉ ROBĚ: HEREČKA ALE NECHÁPE, PROČ JEJÍ ŠATY ZÍSKALY OBROVSKÉ MNOŽSTVÍ POZORNOSTI

Share