Stanislav Křeček uvedl, že mnoho lidí nezíská starobní důchody: ombudsman prozradil důvody a změny do systému, které by uvítal

Ombudsman Stanislav Křeček uvedl, že mnoho lidí, kteří očekávají, že budou dostávat důchody nakonec je nikdy nedostanou. Problém se údajně týká i invalidních důchodů. Informuje o tom web ceskeduchody.cz.

Křeček říká, že se musí často řešit případy, kdy o starobní důchod žádají lidé, kteří nemají odpracováno 35 let. Doplatit si chybějící roky ovšem mohou jenom v některých případech.

Stanislav Křeček / Zdroj: youtube.com

Musí tak čekat na pozdní starobní důchody, které ale nemusí nakonec získat. Důvodů, proč lidé nemají dostatečnou dobu pojištění je mnoho. Jedná se například o osoby, které pečují o děti na rámec zhodnotitelné doby, nevykonávají výděleční činnost a nebo se jedná o nedobrovolnou nezaměstnanost.

Křeček proto kladně hodnotí návrh změnit dobu pojištění ze 35 let na 25. Ten ovšem nebyl nakonec schválen. Ombudsman je proto připraven bojovat o to, aby změny byly nakonec prosazeny.

Stanislav Křeček / Zdroj: youtube.com

Úředník také uvádí, že občas dochází k chybám a starobní důchod lze získat podáním námitek na ČSSZ.

Problémy jsou zaznamenány i se získáním invalidních důchodů. Důvodem je stále doba pojištění. O chyby ČSSZ se jedná jenom ojediněle.

Stanislav Křeček / Zdroj: youtube.com

Křeček mimo jiné říká, že často dochází k věkové diskriminaci, kdy zaměstnání nemohou získat osoby ve věku padesáti či šedesáti let. Málokdo se ale proti ní brání. Jsou ale zaznamenány pozitivní případy řešení tohoto problému.

Nakonec ombudsman uvítal příspěvek k důchodu osobám, které vychovaly děti.

PSALI JSME: MIKULÁŠ FERJENČÍK SE PUSTIL DO HNUTÍ ANO A OZNAČIL HO ZA TASEMNICI: CO MU NA STRANĚ ANDREJE BABIŠE VADÍ

PŘIPOMÍNÁME: VOJTĚCH ŘEKL, JESTLI SE NA PODZIM ZAVŘOU OBCHODY: VLÁDA PŘIPRAVILA IHNED TŘI SCÉNÁŘE, JAK SE BUDE SITUACE VYVÍJET

Share