Energie v Česku zdražuje: Dodavatelé oznámili, kdy se zvýší ceny a jaké lze očekávat zdražení

Ceny plynu a elektřiny na burze v posledních měsících výrazně vzrostly. Odborníci předpokládají, že jejich ceny budou ještě vyšší a že se situace stabilizuje až někdy na jaře. Toto zdražení se jistě dotkne statisíců obyvatel ČR. Zástupci největších dodavatelů plynu a elektřiny tvrdí, že letos neplánují výrazně zvyšovat ceny pro spotřebitele. Informuje o tom server TN.cz.

Zdražení energií si všimli asi všichni Češi. Například megawatthodina elektřiny s dodávkou na příští rok letos podražila v průměru už o více než 150 procent.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Cena plynu vzrostla téměř trojnásobně. Ceny těchto druhů energie na burzách se ale drží na rekordních hodnotách několik týdnů.

Podle ekonomů by se občané měli připravit na zdražení, protože je nyní jasné, že se stejně stane. Ale stále není jasné, kdy k němu dojde

Elektrické vedení / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Někteří největší dodavatelé energií přiznali, že ceny jejich plynu a elektřiny porostou. Jiní dodavatelé však uvedli, že do konce letošního roku nebudou zvyšovat ceny.

Podle mluvčího společnosti PRE Tomáše Holubce cena v prvním čtvrtletí roku 2022 bude záviset na situaci na burze. Promluvil o tom pro TN.cz.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Firma letos ceny zvyšovat nebude. Jejich ceny plynu zůstaly stejné a cena elektřiny se 1. září zvýšila jen o 7 procent.

Společnost E.ON přiznala, že budou nuceni mírně zvýšit ceny. Kdy se tak ale stane, zatím není známo. Ale část zákazníků, kteří mají produkty s fixovanou cenou bude platit i nadále podle smlouvy.

Elektrické vedení / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Mluvčí E.ON. Roman Šperňák vysvětlil, že ceny na burze jen částečně ovlivňují ceny pro spotřebitele.

Největší dodavatel plynu v Česku Innogy Energie oznámil, že své ceny změní 20. listopadu. Pokud má domácnost základní produkt Standard, platba za plyn za rok pro něj vzroste zhruba o 10,6 procenta.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

„Předpokládáme, že při té nejběžnější sazbě by to mělo být třicet procent na faktuře. Pokud někdo u nás má aktivní fixaci, tak to samozřejmě dodržíme,“ uvedl mluvčí firmy ČEZ Roman Gazdík. O změnách bude společnost informovat 1. listopadu.

PSALI JSME: KOALICE SPOLU A PIRSTAN ROZHODLY O FIXOVANÉM PLATU PRO UČITELE: KOLIK PEDAGOGOVÉ BUDOU DOSTÁVAT, POKUD NOVELA ZÁKONA BUDE SCHVÁLENA

PŘIPOMÍNÁME: „NEOČKOVANÉ SI TENTOKRÁT V ČESKU VIRUS NAJDE PRAKTICKY VŠECHNY“: JAROSLAV FLEGR PŘEDPOKLÁDÁ, ŽE BY V PROSINCI MOHLO BÝT AŽ 30 TISÍC NAKAŽENÝCH DENNĚ

Share