Dušek řekl, jak se bude epidemiologická situace vyvíjet v dalších týdnech: šéf ÚZIS podotkl, že vše ale bude záviset na tom, jak se bude populace očkovat

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek uvedl, že sice kritický vývoj pandemie nehrozí, ale ke zhoršování situace na podzim dojde. Informuje o tom web seznamzpravy.cz.

Odborník má pozitivní předpověď do budoucna, ale vše bude záviset na počtu očkovaných. Nyní se očkuje jenom kolem 3 tisíc lidí denně.

Ladislav Dušek / Zdroj: youtube.com

Největší problémem jsou nenaočkování senioři. Těch je přibližně 400 tisíc. Dušek říká, že to je poslední brána, kterou zatím nemůžeme zavřít.

Šéf ÚZIS podotkl, že situace není kritická, ale počty nakažených, jak se předpokládalo rostou. Ovšem 75 až 85 nových pacientů jsou mladí lidé nebo neočkování. Nemocnice zatím nečelí velkému tlaku a vše je v klidu.

Ladislav Dušek / Zdroj: youtube.com

Nejhůře jsou na tom regiony jako Praha, Střední Čechy či Jihomoravský kraj, kde dochází k velké migraci lidí za práci a do škol.

„Ale ano, situace není dramaticky zlá, téměř všechny ukazatele šíření zatím indikují, že situace je pod kontrolou,“ zdůraznil Dušek s tím, že dopad na nemocnice je nízký.

Ladislav Dušek / Zdroj: youtube.com

Dle slov odborníka na JIP nyní jsou převážně starší pacienti ve věku 70 až 80 let s chronickými onemocněními a bez očkování.

Po celé republice je prý pouze kolem desítky mladých pacientů ve vážném stavu, kteří byli očkování. Důvodem je celkově velmi špatný zdravotní stav.

Ladislav Dušek / Zdroj: youtube.com

Dušek zdůraznil, že opatření nepřepravuje a ministerstvu zdravotnictví jenom předkládá čísla a predikce, jak se může epidemie vyvíjet. Nyní se počítá s tím, že do tří týdnů překonáme 2 000 nakažených denně a zdvojnásobí se pravděpodobně počet lidí v nemocnicích.

Ředitel zdravotnických statistiků uvedl, že velkou roli bude hrát očkování. Pokud se procento chráněných osob nezvýší a covid začne vakcínu obcházet, můžeme se dostat až na 1 000 hospitalizovaných. To ale náš systém může zvládnout.

PSALI JSME: ÚČINNOST VAKCÍNY PFIZER PO ŠESTI MĚSÍCÍCH KLESÁ Z 88% NA 47 PROCENT, INFORMOVALI VĚDCI

PŘIPOMÍNÁME: DO VOLEB ZBÝVÁ PÁR DNÍ: CO HODLAJÍ DĚLAT PŘEDSEDOVÉ STRAN A HNUTÍ

Share