Do voleb zbývá necelé dva týdny: předvolební koalice by mohly získat většinu ve Sněmovně

Agentura Kantar CZ představila nový volební model pro ČT. Posledního průzkumu se zúčastnilo tisíc lidí a uskutečnil se od 13. do 22. září. Podle těchto výsledků je lídrem hnutí ANO, ale velmi podobný výsledek má koalice SPOLU (ODS, TOP09, KDU-ČSL). Informuje o tom CNN Prima News.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Hnutí ANO zůstává lídrem a má výsledek 24,5 procenta. To je o 3 procenta méně než v srpnu. Na druhém místě je koalice SPOLU s výsledkem 23 procent, což je o 2 procenta více než minulý měsíc.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Na třetím místě je koalice Pirátské strany a hnutí STAN, pro kterou by bylo ochotno hlasovat 20,5 procenta dotázaných Jejich pozice se zhoršila o 0,5 procenta. Následuje hnutí SPD s výsledkem 11,5 procenta, to je o 1,5 procenta více než v srpnu.

Překonat pětiprocentní hranici může ještě KSČM. Sociální demokraté a Přísaha Roberta Šlachty se mohou nedostat do dolní komory Parlamentu, protože mají podporu kolem čtyř procent.

Ivan Bartoš / Zdroj: youtube.com

Pokud bude výsledek ve volbách stejný, mohou podle modelu předvolební koalice získat většinu ve Sněmovně. Koalice SPOLU by měla 54 mandátů a koalice Pirátů a Starostů by mohla získat 48 mandátů. Dohromady by tyto dvě koalice měly 102 mandátů z 200.

Tomio Okamura / Zdroj: youtube.com

V dolní komoře Parlamentu by podle takového výsledku bylo 66 poslanců za hnutí ANO. Hnutí SPD by zastupovalo 24 poslanců a KSČM 8 poslanců.

Nutno také říci, že o počtu mandátů by se rozhodovalo podle novely volebního zákona. Výsledky voleb nelze přesně předpovědět, ale nyní je jasné, že konkurence bude velmi těsná.

Vojtěch Filip / Zdroj: youtube.com

PSALI JSME: PROČ DLE MÍNĚNÍ SCHILLEROVÉ KOALICE SPOLU NEDOKÁŽE ZAJISTIT DŮSTOJNOU VÝŠÍ DŮCHODU

PŘIPOMÍNÁME: JAK TEĎ ŽIJÍ RODINY NA JIŽNÍ MORAVĚ, KTERÝM TORNÁDO V LÉTĚ VZALO DOMY

Share