Bez výjimky všichni rodiče sní o tom, že jejich děti uspějí v životě a získají silnou pozici. Ale co to bude stát? Jaké věci by měly maminky a tatínky učit své děti? Jaké užitečné dovednosti jim vštípit? A co to bude stát od rodičů? Pojďme na zem.
Každý rodič má svůj vlastní recept na správnou výchovu. Nejzajímavější je, že všechny maminky a tatínkové přejí dětem výjimečně dobrý a šťastný život. Kde tedy vyrůstají flákači, ztroskotanci, egoisté a neurotici? Zdá se, že ne všichni rodiče jsou schopni řídit vzdělávání dětí konstruktivním směrem. A v budoucnu si jejich dcery a synové nemohou vybudovat kariéru a osobní život.
Deset pravidel rodičů úspěšných dětí
Jaká pravidla ve vzdělávání jsou užitečná pro výchovu úspěšných dětí? Tady je 10 nejlepších.
Přesunutí do dobré oblasti
Stěhování je nesmírně obtížné. Ale rodiče, kteří chtějí podpořit své děti na cestě k úspěchu, mohou udělat tak radikální krok. Jak to vypadá? Rodiče se například přestěhují do části města, kde budou mít jejich děti možnost studovat ve slušné vzdělávací instituci, navštěvovat kurzy, rozvíjet svůj talent a komunikovat s úspěšnými vrstevníky. Příkladem budou rodiče, kteří se stěhují do rozvinutějších a slibnějších zemí, kde jsou pro člověka velké příležitosti. Přesun do správné oblasti je dobrým řešením pro „základ“ vašeho nenarozeného dítěte.
Rozvíjení dobrých vztahů
Od roku 1938 se specialisté Harvardské univerzity zabývají dlouhodobým studiem životních zkušeností 400 studentů této instituce. Po téměř 70 letech pozorování, dotazníků, analytiků byli vědci schopni najít „recept“ šťastného a prosperujícího života.
Získané lekce se netýkají bohatství, slávy, práce. Neočekávaný závěr získaný z této dlouhodobé studie je překvapivě jednoduchý: dobré vztahy dělají člověka šťastným a zdravým. Co mohou rodiče v této věci udělat pro své děti? Za první rozvíjejí dobré vztahy s příbuznými a známými a učí své děti vytvářet a udržovat prosperující vztah.
Je správné chválit své děti.
Rodiče vychovávající úspěšné děti je chválí a udržují pozitivní návyky. Co to znamená? Jaká chvála zní za strategie a úsilí, které jsou realizovány v průběhu řešení problémů, ne za vrozené talenty.
Může být těžké přijít na to, co se děje hned. Zde je několik příkladů –
- Nechválit dítě za dobrou známku na písemce, ale chválit ho za to, jak dobře se připravilo;
- Nechválit dítě za vítězství ve sportu, ale poznamenat jeho houževnatost a úsilí v tréninku mu daly příležitost vyhrát;
- Neříkej: „Jak jsi chytrý!“ „Jsi úžasný umělec!“
- Změňte myšlenku na: „Odvedli jsi skvělou práci!“ nebo „Je skvělé kreslit! Vedl sis velmi dobře!“ Cílem je chválit pokrok, ne konkrétní okamžiky úspěchu.
Nevynucovat odpovědnost dětí
Nedělejte za ne jejích domácí úkoly a zejména se to týká školních úkolů. Je důležité vnést do jejích života praktické dovednosti, které budou potřebovat v dospělosti. Dát dětem vědět, že se vždy mohou spolehnout na rodičovskou podporu
Otázka se týká probíhající debaty o tom, zda by se děti měly učit „nenechat se mazlit“, když jsou zraněny, v obtížích nebo naopak, aby k nim „při prvním volání“ rodiče přišli na pomoc. Odborníci zaujímají názor „pomoci při prvním volání“. Vše je to jen o podpoře, ne o řešení problémů dítěte místo sebe. Pokud budete reagovat na dětské emoce s podporou, vyrostou z nich dobře přizpůsobení lidé.
Pomáháme dětem stát se odolnými vůči stresu
Odolnost vůči stresovým situacím zahrnuje schopnost zotavit se v krátkém časovém období po obtížných situacích. Do jisté míry je to základ úspěchu. Odolnost proti stresu vám umožní přejít od porážky k porážce a zároveň si zachovat nadšení.
Tento přístup k problémům pomůže v budoucnu čelit obtížím tváří v tvář. Dejte dětem dobrý příklad, nechte je řešit jejich problémy a nechte je riskovat tam, kde to zvládnou i bez pomoci.
Ochrana jejich zájmů ve škole
Není v tom žádný rozpor. Je důležité umožnit dětem řešit své problémy, když jsou skutečné. Na druhé straně však role rodičů zahrnuje činy autoritativní osoby a neatraktivního obhájce. To je například případ i ve škole. Existují studie, které ukazují, že školy mají tendenci ignorovat nadané školáky ve prospěch vyšších akademických výkonů u méně schopných dětí.
Hraje se role bludu, tedy, že talent dosáhne všeho sám. Ale to není pravda! A starostliví rodiče, připraveni postavit se za své děti, mohou situaci napravit k lepšímu.
Připomenutí jejich očekávání dětem
Odborníci z univerzit v Spojeném království dospěli k závěru, že mezi dívkami, jejichž rodiče měli nafouknuté požadavky (a systematicky si to připomínali), byly nižší statistiky těhotenství v dospívání, je také méně pravděpodobné, že opustí školu, neboli dostanou špatně placenou práci. Jinými slovy, čím více rodiče „hleděli“ na dítě, tím bělejší to bude v budoucnu. S největší pravděpodobností takové neustálé vysílání očekávání rodičů ovlivní chlapce.
Doufám, že si děti vyberou slušný pár.
Odborníci z Washingtonské univerzity (St. Louis) dospěli k závěru, že úspěšné manželství poskytuje příležitost „pracovat efektivněji, nechat se povýšit, vydělat více a získat radost z toho, co dělají“. Manželství je samozřejmě osobní volba dětí, ne něco, co by mělo být aktivně ovlivněno. Nejlepší možností je ukázat svým dětem jasný příklad úspěšného vztahu v rodině.
Inspirovat děti k podnikání
Finanční gramotnost v dnešním světě je nesmírně důležitá a podnikatelské myšlení je také důležité. Mnoho lidí tvrdí, že uspěli, protože jejich rodiče podporovali jejich podnikatelské ambice a měli dobrou šanci dát své ambice životu v mladém věku.
PŘIPOMÍNÁME: SYN CHTĚL, ABY JEHO MATKA NEVYPADALA JAKO BABIČKA: STYLISTÉ UDĚLALI Z NÍ ELEGANTNÍ KRÁSKU