„Delta plus je riziko navíc“: Rastislav Maďar řekl, proč by se neočkovaní lidé měli nechat naočkovat

Nyní se v Česku šíří delta mutace koronaviru, kterou se dříve také nazývali indickou. Podle Státního zdravotního ústavu je nyní tato varianta v naší zemi dominantní. Epidemiolog Rastislav Maďar říká, že pro lidi, kteří dostali vakcínu, není nějaký vážný důvod k obavám, ale ostatní by se měli nechat naočkovat. Píše o tom portál ŽivotvČesku.cz.

Metodou diskriminačního PCR testování bylo zjištěno, že v posledních dvou týdnech dominantní variantou v ČR je delta mutace koronaviru.

Rastislav Maďar / Zdroj: youtube.com

Bylo zjištěno, že nyní 70 až 80 procent infekcí koronavirem jsou právě infekce indickou mutací. Alfa mutace (Britská), která byla v posledních měsících dominantní, nyní činí kolem 10 procent všech případů.

Podle slov Rastislava Maďara ještě minulý měsíc očekávali, že se v Česku začne šířit delta mutace. Stalo se tak a nyní je právě tato varianta dominantní.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

„Pro plně očkované to není zásadní důvod k obavám, pro ty ostatní je to důvod se nechat očkovat,“ uvedl Rastislav Maďar pro Život v Česku.

Také v Jihomoravském kraji byl nedávno odhalen první případ nákazy mutací delta plus (AY.1.). Více podobných případů však v ČR nebylo.

Rastislav Maďar / Zdroj: youtube.com

Epidemiolog předpokládá, že delta mutace a delta plus nebudou mít žádné takové důsledky, že se vláda rozhodne znovu zavést přísná opatření.

„Delta plus je riziko navíc,“ dodal Rastislav Maďar. Ale nemyslí si, že by se kabinet rozhodl zavést lockdown nebo nějaká velmi přísná opatření.

Rastislav Maďar / Zdroj: youtube.com

Očkování pokračuje, ve všední dny dostává vakcínu v průměru přes 90 tisíc lidí. Dokončené očkování už má více než 4,3 milionu lidí.

Psali jsme:„Znal jsem ji léta, znal jsem jejího otce“: Přestalo bít srdce jedné z nevýznamnějších českých žen 20. století hraběnky Mathildy Nostitzové

PSALI JSME: JAK MOHOU VYPADAT ČESKÁ EURA: NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH BYL PREZENTOVÁN NÁVRH

PŘIPOMÍNÁME: VÉMOLA A CETEROVÁ ODKLÁDAJÍ SVATBU: „NEČEKALI JSME, ŽE NÁS POTKAJÍ TAKOVÉ ZDRAVOTNÍ KOMPLIKACE“

Share