Chorvatsko stanovilo dobu platnosti očkování proti koronaviru: Češi, kteří vakcínu dostali jako jedni z prvních, se tam možná už koncem léta nedostanou

Mnozí Češi rádi jezdí na dovolenou do Chorvatska. U některých z nich však mohou nastat problémy, protože Chorvatsko uznává očkování jen 210 dní. To znamená, že příští měsíc to může být problém pro ty, kteří dostali vakcínu v zimě na začátku očkování. Informuje o tom web TN.cz.

Očkování v ČR začalo 27. prosince 2020. Na začátku mohli vakcínu dostat jen lidé z rizikových skupin, senioři a zdravotníci z první linie. Tehdy byla do země přivezena vakcína Pfizer/BioNTech.

Chorvatsko / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Tito lidé však nyní mohou mít problém jet do Chorvatska, kam jezdí odpočívat spousta Čechů. Na stránkách resortu zahraničí ČR je uvedeno, že tato země uznává očkování jen 210 dní po druhé dávce.

Podobné omezení mají i sousední Rakousko a Slovensko. To znamená, že lékaři a zdravotníci, kteří jako jedni z prvních dostali vakcínu, budou mít brzy problémy s návštěvou některých zemí.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Podle některých lidí to může být velmi demotivující faktor. Pro lidi, kteří byli očkováni jako jedni z prvních bude nutné jít na test na koronavirus, pokud budou chtít překročit hranici s Chorvatskem.

Mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová uvedla, že je známo, že různé země uznávají různou dobu od vakcinace. Podle ní z právního hlediska nemohou s tím nic udělat.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

„Platí, že covid pass je platforma a uvnitř té si každý stát určuje vlastní pravidla,“ řekla Eva Davidová.

Resort zdravotnictví nedávno rozhodl, že platnost očkovacího certifikátu nebude mít konec, tedy na dobu neurčitou. Dříve jeho platnost byla 9 měsíců.

Chorvatsko / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Podle mluvčí resortu zdravotnictví Gabriely Štěpanyové se to ale může ještě změnit. Hodně ještě bude záviset na informacích od výrobců a klinických studií.

PSALI JSME: PRYMULA ŘEKL, KDY MŮŽE DOJÍT K ZAVEDENÍ DALŠÍCH OPATŘENÍ: EPIDEMIOLOG SI POSTĚŽOVAL, ŽE MNOHO LIDÍ ODMÍTÁ OČKOVÁNÍ

PŘIPOMÍNÁME: POSLANCI PODPOŘILI ZVÝŠENÍ PŘÍDAVKŮ NA DĚTI: ZVÝŠÍ SE TAKÉ DAŇOVÁ SLEVA NA DRUHÉ A DALŠÍ DĚTI

Share