Češi by si podle Kubka měli na nošení roušek zvyknout: „Nedívejme se na nošení roušek jako na nesmyslnou povinnost“

Prezident České lékařské komory Milan Kubek uvedl, že v Asii je nošení roušky při nachlazení projevem slušnosti. Pokud si na to naši občané zvyknou, bude podle něj možné zabránit chřipkové sezoně, která se opakuje každý rok. Rád by poradil novému šéfovi resortu zdravotnictví Adamu Vojtěchovi, aby zohlednil své chyby z minulosti, kdy byl také ministrem. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima News.

„Nedívejme se na nošení roušek jako na nesmyslnou povinnost,“ uvedl Milan Kubek pro CNN Prima News. Podle něj v mnoha asijských státech lidé dobrovolně chodí v rouškách, když mají pocit, že jsou nachlazeni.

Milan Kubek / Zdroj: youtube.com

Říká, že tam jde o projev slušnosti vůči ostatním lidem. Domnívá se, že je lepší problém předejít, než ho řešit později, když už se to stalo.

Nosit roušky nebo respirátory by podle něj nebylo třeba například v létě v parku, ale určitě by to bylo potřeba ve vnitřních prostorách, kde je hodně lidí.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

Dodal, že pokud si Češi zvyknou nosit roušky v zimě, pomůže to vyhnout se chřipkovým sezonám, které se každoročně opakují.

Milan Kubek také říká, že Adam Vojtěch nyní musí počítat se svými chybami v minulosti, kdy byl ještě ministrem zdravotnictví. Měl na mysli například zrušení nošení roušek.

Milan Kubek / Zdroj: youtube.com

Uvedl také, že staronový šéf resortu zdravotnictví by neměl podlehnout tlaku ze strany předsedy vlády Andreje Babiše. Je potřeba, aby dokázal oponovat premiérovi ve chvílích, kdy se mýlí.

Vzpomněl si i na to, že Adam Vojtěch loni říkal, že náš stát je na epidemii připraven. Realita však byla trochu jiná a množství ochranných prostředků nestačilo.

Milan Kubek / Zdroj: youtube.com

Prezident České lékařské komory přesto řekl, že díky dobré reakci vlády se v první vlně podařilo vyhnout „Armagedonu jako v Itálii“. Něco se však pokazilo v létě a na podzim.

Milan Kubek říká, že je třeba pokračovat v testování, je nutné nechat povinné nošení roušek ve vnitřních prostorách a je potřeba zachytit mutace ze zahraničí.

Zdeněk Hostomský / Zdroj: youtube.com

Biochemik Zdeněk Hostomský považuje Adama Vojtěcha za kvalitního ministra. Podle něj to hodnotí především z manažerského hlediska. Resort už vedl tři roky, takže ví, co a jak má dál dělat.

PSALI JSME: V BOJI O HRAD PŘITUHUJE: ADVOKÁTKA SLÁMOVÁ ŘEKLA, PROČ CHCE KANDIDOVAT NA PREZIDENTKU

PŘIPOMÍNÁME: „NECHCI VYPADAT JAKO DĚDEK, CO SE CHLUBÍ“: JIŘÍ KRAMPOL PROZRADIL JAK TO MÁ NYNÍ V OSOBNÍM ŽIVOTĚ

Share