Ceny potravin ještě stoupnou: Poradce premiéra Petra Fialy prozradil, jaké druhy potravin zdraží

Potraviny už několik měsíců zdražují, lidé nyní vidí v obchodech výrazně vyšší ceny než před rokem. To je již významný problém pro domácnosti s nízkými příjmy. Ekonom a poradce premiéra Petra Fialy Štěpán Křeček ale říká, že zdražování ještě nekončí. Uvedl také, které druhy potravin mohou výrazně zdražit. Píše o tom portál ŽivotvČesku.cz.

Nyní může čtyřčlenná rodina zaplatit za potraviny o několik set korun více, než platila před několika měsíci. Exministr financí Miroslav Kalousek nedávno řekl, že chudnutí pocítíme všichni. Ale pro některé skupiny občanů to může být vážný problém.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Ekonom Štěpán Křeček říká, že ceny půjdou dál nahoru. Podle něj se ceny pro spotřebitele zvýší, protože se zvýšily ceny výrobců. Předpokládá, že v následujících měsících se situace zhorší.

„A i když nám dnes některé ceny potravin přijdou velice vysoké, tak to bohužel není konečná a půjdou ještě dál nahoru,“ uvedl pro Život v Česku Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček / Zdroj: forum24.cz

Jednou pozitivní zprávou podle něj může být to, že by se s velkou pravděpodobností mohly ceny zeleniny a ovoce stabilizovat. Důvodem je, že právě začíná sezona, takže těch potravin bude asi dost.

Další zprávy ale nejsou pozitivní. Například kvůli zdražování rostlinné výroby se zvýší ceny masa. Z rostlinných produktů se vyrábí krmiva pro zvířata, která chovatelé zvířat kupují pro ně.

Potraviny / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

V následujících měsících proto lze očekávat zdražení masa a masných výrobků, například uzenin. Výroba uzenin je navíc energeticky náročný proces a energie jsou nyní drahé, takže i to ovlivní cenu.

Ekonom dodal, že rostou ceny i obilovin. To je jeden z důvodů, proč se chleba a další pečiva budou dále zdražovat. Ceny budou v tomto případě také ovlivněny drahými energiemi. Server Kurzy.cz uvádí, že nyní je průměrná cena za kilogram konzumního chleba téměř 34 Kč.

Potraviny / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Kromě toho už výrazně zdražily oleje a olejniny. Štěpán Křeček si ale myslí, že ceny těchto potravin ještě stoupnou.

PSALI JSME: MILOŠ ZEMAN UVEDL, ŽE PUTIN PATŘÍ PŘED VÁLEČNÝ SOUD: „KDYŽ SE ZMĚNÍ SITUACE, ZMĚNÍ SE I VÁŠ NÁZOR“

PŘIPOMÍNÁME: EUROKOMISAŘ PRO VNITŘNÍ TRH: EVROPSKÁ UNIE VYPRACOVALA PLÁN, JAK SE VZDÁT PLYNU Z RUSKA

Share