Blíží se Velikonoce a může to ovlivnit situaci s koronavirem: Jaroslav Flegr prozradil, v čem vidí možný problém

Epidemická situace v Česku se v posledních týdnech už rozhodně zlepšila. Počet nových případů nákazy se snižuje a reprodukční číslo má hodnotu menší než 1. Brzy bude jasné, zda se tento klesající trend zakotví. Současnou situaci s epidemií okomentoval pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr.

Zatím ministři tvrdí, že rozvolňování opatření před Velikonocemi neplánují. Ministr zdravotnictví Jan Blatný uvedl, že opatření fungují a je třeba je zatím nechat na nějakou dobu. Ale určitě hodně záleží na tom, jak občané tato opatření dodržují.

Jaroslav Flegr / Zdroj: youtube.com

Jaroslav Flegr předpokládá, že po Velikonocích bude počet nových případů nákazy nadále nejspíš klesat. Jedinou chybou, kterou by vláda mohla udělat, je předčasné rozvolnit opatření, ale doufá, že se tak nestane.

Myslí si také, že tentokrát nebude spěchat ani ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a bude to z jeho strany pro ekonomiku „medvědí služba“.

Jaroslav Flegr / Zdroj: youtube.com

Epidemiologové se domnívají, že velmi důležitým faktorem, který může ovlivnit epidemii, je chování lidí o Velikonocích.

Jaroslav Flegr / Zdroj: youtube.com

Podle Jaroslava Flegra se lidé snaží opatření dostatečně dodržovat, takže by se s největší pravděpodobností nemělo stát nic špatného.

Řekl například, že už dost lidí ví, že někdo z jejich blízkých či známých měl zemřelé na koronavirus nebo někdo měl važný případ. Lidé se proto podle něj budou pravděpodobně chovat rozumně.

Jaroslav Flegr / Zdroj: youtube.com

„Riziko vidím daleko spíše na straně chování vlády, než na straně chování obyvatelstva,“ řekl Jaroslav Flegr pro Život v Česku.

PSALI JSME: PREMIÉR BABIŠ ZKRITIZOVAL OPOZIČNÍ PLÁN ROZVOLŇOVÁNÍ A VYSMÁL SE MU: ZÁSTUPCI KOALICE SPOLU REAGOVALI NA VÝROKY PŘEDSEDY VLÁDY

PŘIPOMÍNÁME: MONIKA ŠTIKOVÁ PŘEKVAPILA VEŘEJNOST FOTKOU NA INSTAGRAMU: ŽE BY SE DOČKALA DALŠÍHO POTOMKA

Share