Andrej Babiš prohlásil, že od 1. června bude možné získat kód do covidpasu: jak to bude fungovat

Od příštího týdne se začne testování evropských covidpasů v České republice. Podle předsedy vlády Andreje Babiše od 1. června každý, kdo bude mít negativní test, byl očkován, nebo prodělal nemoc, bude moci dostat EU QR kód. Premiér to v neděli uvedl ve svém videu na Youtube. Informuje o tom server iDNES.cz.

„Od 1. června budeme vydávat EU QR kódy každému, kdo je očkovaný proti covidu-19, prodělal tuto nemoc, nebo je po testech,“ uvedl Andrej Babiš.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Všechny potřebné informace si bude moci každý zájemce prohlédnout na webu ocko.uzis.cz.

Plánuje se také, že za několik týdnů budou informace k dispozici i ve speciální mobilní aplikaci. Podle premiéra podporují aplikace i od jiných stran, například koncept Bezpečné provozovny od Hospodářské komory.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Vládní zmocněnec pro informační technologie Vladimír Dzurilla řekl v Rozstřelu na iDNES.tv, že chtějí, aby uživatelé mohli získávat informace prostřednictvím e-mailu a prostřednictvím aplikace.

Také podle něj by tyto informace měly být přístupné i cestujícím z jiných zemí prostřednictvím jejich aplikací.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Po testování nebo očkování osoba obdrží kód, který může zapsat do aplikace. Poté obdrží potvrzení prostřednictvím SMS. Kdo nemá chytrý telefon nebo kdo ho nepoužívá, bude mít možnost získat papírový certifikát s QR kódem.

Covidpasy umožní snadnější překročení hranic, to znamená, že Češi budou moci cestovat na dovolenou do jiných zemí a turisté z jiných zemí budou moci přijet do Česka.

Vladimír Dzurilla / Zdroj: youtube.com

Také Andrej Babiš řekl, že tyto pasy by mohly být součástí vstupenky i pro hromadné akce. Dodal, že o to mají velký zájem pořadatelé podobných akcí.

Vladimír Dzurilla také uvedl, že první vlny testování aplikace se zúčastní 12 zemí, Česká republika bude mezi nimi. Důležitým aspektem je, že aplikace musí být dobře propojena s jinými státy.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Ti, kteří již obdrželi osvědčení o očkování, budou muset je předělat na nové, kde bude QR kód. Takových lidí je asi milion, stát je bude muset informovat, jak tyto certifikáty vyměnit.

PSALI JSME: KAREL HAVLÍČEK OZNÁMIL, JAK TO BUDE S POKUTOVÁNÍM NA ZAHRÁDKÁCH: „DOPORUČUJI, ABY VŠICHNI, KTEŘÍ PŘIJDOU NA ZAHRÁDKU, SI ZKONTROLOVALI, ŽE MAJÍ DOKLAD“

PŘIPOMÍNÁME: DRUHÝ ROK PANDEMIE BUDE HORŠÍ NEŽ PRVNÍ, ŘEKL GENERÁLNÍ TAJEMNÍK WHO A VYZVAL ZEMĚ, ABY ZVÁŽILY SVÉ PLÁNY OČKOVAT DĚTI

Share