Vláda schválila příspěvek ve výši 5 tisíc Kč pro rodiny s dětmi do 18 let. Bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš ale považuje takovou pomoc za nedostatečnou. Podle poslance Aleše Juchelky (ANO) poslanci jejich hnutí podpoří pomoc rodinám, ale s rychlým projednáním novely nesouhlasí. Informuje o tom CNN Prima News.
Nárok na tento příspěvek budou mít rodiny s hrubým ročním příjmem do jednoho milionu korun. To se bude týkat dětí, kterým 1. srpna ještě nebude 18 let.
Podle bývalého předsedy vlády tato částka není dostatečná, navíc jsou tyto peníze určeny jen pro rodiny s dětmi do 18 let.
„Chceme, aby byla vyplácena měsíčně až do konce roku, a to pro všechny studující do 26 let,“ řekl Andrej Babiš na brífinku.
Označil 5 tisíc Kč pro rodiny s dětmi za směšnou částku, proto jejich hnutí bude bojovat za změny. Dodal, že kabinet se nesnaží řešit příjmy a připomněl, že byla zrušena Elektronická evidence tržeb.
Domácnosti by o tento příspěvek musely požádat. Postup žádání bude digitalizovaný. Ty rodiny, které pobírají přídavky na děti, by ale tento bonus měly dostat automaticky.
Aleš Juchelka uvedl, že hnutí ANO příspěvek podporuje, protože tyto peníze rodinám pomohou.
Zástupci hnutí ANO se domnívají, že novelu by bylo možné projednat rychle, ale také tak, aby opozice mohla navrhnout i úpravy. Juchelka dodal, že by ANO chtělo navrhnout úpravu návrhu o ustanovení týkající se dětí ve střídavé péči rodičů.
Předsedkyně poslaneckého klubu ANO a bývalá ministryně financí Alena Schillerová uvedla, že kabinet má díky příjmům do rozpočtu možnost pomoci rodinám a firmám. Dodala, že nyní jedná o formě projednávání novely se zástupci vládní koalice.
Zástupci Občanské demokratické strany považují výroky poslanců ANO za populismus. Dle místopředsedy poslaneckého klubu ODS Jana Bauera by se Česko mohlo stát bankrotem, pokud by do konce letošního roku vyplácelo každý měsíc 5 tisíc Kč na každé nezaoptařené dítě.
Výdaje státu na jednorázový bonus ve výši 5 tisíc Kč by mohly činit zhruba 7,8 miliardy Kč. Někteří občané tento příspěvek kritizují. Podle odborníků na sociální problematiku by bylo možné zvýšit přídavky a příspěvky na bydlení. Kritici také říkají, že může jít o uplácení voličů před volbami, které se uskuteční za několik měsíců.
PSALI JSME: MARIAN JUREČKA VARUJE, ŽE ZVÝŠENÍ MINIMÁLNÍ MZDY MŮŽE MÍT NEGATIVNÍ DOPADY: MINISTR PRÁCE VYSVĚTLIL PROČ
PŘIPOMÍNÁME: ŠÉFKA EVROPSKÉ KOMISE: JE NAŠÍ HISTORICKOU ODPOVĚDNOSTÍ PODPOŘIT VSTUP UKRAJINY DO EU