Andrej Babiš chce, aby se v Česku uznával i test na protilátky: mnozí odborníci jsou proti tomu a říkají, že by se politici neměli plést do odborných záležitostí

Předseda vlády Andrej Babiš se domnívá, že by k prokázání bezinfekčnosti stačilo potvrzení o dostatečné hladině protilátek na koronavirus. Někteří odborníci ale tvrdí, že zatím není stanoveno, kolik protilátek člověk potřebuje k ochraně před nemocí. Lidé by se podle nich stejně měli nechat naočkovat. Informuje o tom CNN Prima News.

Před časem legendární hokejista Jaromír Jágr prohlásil, že má protilátky, takže se zatím nebude nechat naočkovat. Není však jediným člověkem s takovým názorem.

Jaromír Jágr / Zdroj: youtube.com

Andrej Babiš nedávno prozradil, že jeho dcera Vivien nedostala vakcínu, protože měla vysokou hladinu protilátek. Po měsíci se znovu překontroluje, a pokud hladina klesne, pak se bude očkovat.

Syn premiéra Frederik se mezitím rozhodl se očkovat. Vysvětlil to větou, kterou říkají lidé, kteří chodí na Chodov, totiž že „věčné testování je opruz“.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Ale mnozí odborníci říkají, že lidé by měli jít na očkování, i když mají protilátky. Podle nich není třeba to odkládat.

Například hlavní hygienička Pavla Svrčinová uvedla, že lidé by nemuseli spoléhat jen na protilátky, ale měli by dostat i vakcínu. Imunolog Václav Hořejší říká, že v takovém případě by lidé mohli dokonce zlepšit svou imunitu.

Pavla Svrčinová / Zdroj: youtube.com

Andrej Babiš v úterý řekl, že by si přál, aby vysoká hladina protilátek byla stejným důkazem bezinfekčnosti jako negativní test nebo vakcinace. Upozornil, že podobné pravidlo už platí v sousedním Rakousku.

„Aby naši experti konečně řekli – jak je to v Rakousku – že ty protilátky jsou imunita,“ řekl premiér pro CNN Prima News.

Václav Hořejší / Zdroj: youtube.com

„Já myslím, že politici by se neměli plést do odborných záležitostí,“ řekl evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr.

Dodal, že hladina protilátek o ničem nevypovídá, navíc vysoká hladina protilátek se neudrží dlouho, tedy poměrně rychle klesá.

Jaroslav Flegr / Zdroj: youtube.com

V Rakousku je test na protilátky platný 3 měsíce a stojí tam 40 až 70 eur. V Česku takový test stojí zhruba 500 korun.

PSALI JSME: „DELTA PLUS JE RIZIKO NAVÍC“: RASTISLAV MAĎAR ŘEKL, PROČ BY SE NEOČKOVANÍ LIDÉ MĚLI NECHAT NAOČKOVAT

PŘIPOMÍNÁME: MLADÝ A OD DĚTSTVÍ NADANÝ: MATYÁŠ VALENTA Z ULICE SLAVÍ 25 LET

Share