Adam Vojtěch sdělil, že ministerstvo už objednává léky na covid: brzy se v Česku objeví nová vakcína

Šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch řekl, že nyní diskutují použití léků na koronavirus, které by měli pomoci lidem s těžkým průběhem onemocnění. Zhruba za tři týdny by měly být v Česku antivirotika od firmy Merck. Ministr promluvil také o nové vakcíně. Řekl to pro CNN Prima News.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

Adam Vojtěch řekl, že nyní jednají o dodávkách léků od firmy Merck. Podle něj dorazí do Česka pravděpodobně v polovině příštího měsíce. Jde o 5 tisíc dávek.

Stalo by se tak těsně poté, co by ji mohla schválit Evropská agentura pro léčivé přípravky. Nyní například jednají o takovém léku jako molnupiravir.

Zdravotníci / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Tento lék je orální a mohl by být pohodlnější pro některé pacienty, například pro ty, kteří mohou dýchat sami.

ČR také dostala od Německa jako dárek 10 tisíc dávek protilátkových léků Regn-Cov-2 od společností Regeneron a Roche. Ministr uvedl, že tyto léky byly dodány v neděli.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

Očekává se také, že další dodávky do země se uskuteční během příštího měsíce. Kromě toho resort zdravotnictví objednal 5 tisíc dávek léků od společnosti MSD.

„Velmi intenzivně jednáme se všemi výrobci. Máme objednány další dodávky monoklonálních protilátek,“ uvedl Adam Vojtěch po jednání kabinetu.

Vakcína / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Kromě toho ministr hovořil také o nové vakcíně. Podle něj už ministerstvo objednalo vakcínu Novavax, která by měla být schválena v následujících týdnech. „Je to proteinová vakcína, tudíž nic nového,“ dodal Adam Vojtěch.

Na začátku příštího roku se očekává dodávka 370 tisíc dávek této vakcíny. Ministr předpokládá, že by to mohlo motivovat k očkování některé občany, kteří nechtějí se nechat očkovat těmi vakcínami, které jsou nyní v Česku schváleny.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

Šéf resortu proto opět vyzval všechny k vakcinaci. Znovu připomněl, že situace v nemocnicích je nyní velmi vážná a je potřeba, aby lidé měli imunitu.

Psali jsme:„Představuji vám nového člena rodiny“: Hrdinka seriálu Ulice a Ordinace Michaela Badinková se radostnou zprávou pochlubila na sociálních sítích

PSALI JSME: PRVNÍ DÁMA USA PODLE TRADICE V BÍLÉM DOMĚ PŘEVZALA VÁNOČNÍ STROM: „JE KRÁSNÝ,“ LIBOVALA SI

PŘIPOMÍNÁME: „ZDA SI POLICIE ČR MŮŽE DOVOLIT ZTRATIT AŽ 10 TISÍC KVALIFIKOVANÝCH LIDI“: POLICEJNÍ PREZIDENT VARUJE PŘED NÁSLEDKY, POKUD BUDE SCHVÁLENO POVINNÉ OČKOVÁNÍ

Share