Adam Vojtěch prozradil, kolik lidí v Česku musí být očkováno, aby se vyhnuli lokdownům: „Myslím si, že se této metě blížíme“

Šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl, že nyní je cílem vlády naočkovat 6 milionů lidí do konce léta. Podle něj se díky tomu můžeme vyhnout dalším lokdownům a mnoha úmrtím. Kromě toho se nyní připravuje testování ve školách. Promluvil o tom v pořadu Rozstřel na iDNES.cz.

Ministr zdravotnictví se nejprve promluvil o rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, podle kterého povinné nošení respirátorů na některých místech nebylo dostatečně odůvodněno. Ministr řekl, že je třeba to lépe zdůvodnit, aby opatření zůstalo platné.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

Adam Vojtěch uvedl, že nyní epidemie koronaviru v zemi stagnuje. Mírně se zvýšil počet hospitalizovaných pacientů, vše je však relativně klidné.

Klíčové podle něj bude, jak ovlivní epidemickou situaci návrat českých občanů z dovolených. Druhým klíčovým bodem bude začátek školního roku, kdy se žáci vrátí do lavic.

Vakcína / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Ministr připomněl, že loni na začátku podzimu se situace začala měnit. Ministerstvo proto nyní připravuje testování pro žáky, až se vrátí do tříd.

Dodal, že téma testování zaměstnanců ve firmách se bude projednávat v polovině příštího měsíce, když se setkají se zástupci zaměstnavatelů a zaměstnanců.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

Informoval také, že nyní se naštěstí daří úspěšně trasovat kontakty nakažených. Pro tyto účely je dostatečný počet zaměstnanců, ale v případě potřeby se jejich počet může zvýšit.

Upozornil, že většinu nových případů nákazy nyní tvoří převážně mladí lidé, kteří nebyli očkováni.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Adam Vojtěch uvedl, že nyní je hlavně naočkovat co nejvíce seniorů, protože jsou jednou z rizikových skupin. Pro tento účel byla změněna strategie očkování, například už jsou otevřena očkovací centra bez registrace nebo jezdí mobilní očkovací týmy.

Celkem má v Česku dokončené očkování už přes 4 miliony a 735 tisíc lidí. Podle ministra je cílem, aby v Česku vakcínu dostalo 6 milionů lidí, což by odpovídalo 70 procentům populace bez dětí do 12 let.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

„A myslím si, že se této metě blížíme,“ řekl Adam Vojtěch v Rozstřelu na iDNES.cz.

Dodal, že kvůli delta mutaci koronaviru někteří odborníci tvrdí, že by toto číslo mělo dosáhnout 80 procent. Vláda nyní dělá vše proto, aby lidi motivovala k očkování, aby co nejvíce občanů dostalo vakcínu.

Psali jsme:Baby boom v českém šoubyznyse ještě neskončil: Gabriela Soukalová čeká přírůstek do rodiny. Jak se žena připravuje na porod

PSALI JSME: ÚČINNOST PROTI NÁKAZE KORONAVIREM: SPOLEČNOST PFIZER UVEDLA, ŽE SE ÚČINNOST JEJÍ VAKCÍNY PO ŠESTI MĚSÍCÍCH SNIŽUJE NA 84 PROCENT

PŘIPOMÍNÁME: BABIŠ PORADIL FIRMÁM, ABY POSKYTLY 2 DNY VOLNA OČKOVANÝM ZAMĚSTNANCŮM: JAK NA TO REAGOVALI VELCÍ ZAMĚSTNAVATELÉ V ČESKU

Share