Adam Vojtěch předpokládá, že k rozvolnění opatření dojde někdy za jeden nebo dva měsíce: podle jeho názoru by to mělo být provedeno postupně s čtrnáctidenními rozestupy

Očkování pokračuje a již mnoho lidí, kteří dostali první dávku vakcíny očekávají druhou dávku. Odborníci tvrdí, že právě očkování zachrání Českou republiku před koronavirem. Vzhledem k tomu, že virus se zatím šíří poměrně rychle, v zemi fungují opatření odpovídající pátému stupni pohotovosti. Proto každého zajímá, kdy už konečně budou opatření zmírněna. Svůj názor na věc vyjádřil exministr zdravotnictví Adam Vojtěch pro ŽivotvČesku.cz.

Epidemické ukazatele, které ovlivňují index rizika protiepidemického systému, se mírně zlepšují. Rizikové skóre je dva dny na hodnotě 73 bodů. Opatření ale zatím odpovídá nejpřísnějšímu pátému stupni.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

Bývalý šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl, že jedním z nejnebezpečnějších míst jsou podle něj restaurace a bary. Vysvětlil, že tam lidé sedí bez roušek, mluví bez roušek, takže tam je riziko šíření vysoké.

Přísná opatření tak podle jeho názoru ještě budou fungovat jeden nebo dva měsíce. Připouští možnost, že se možná otevřou jako první ta místa, kde je riziko šíření menší.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

„Troufám si tvrdit, že opatření, jak je máme dnes nastavené, by měla trvat nejméně do konce února a pak bych případně přistupoval k nějakému postupnému rozvolnění,“ řekl Adam Vojtěch pro ŽivotvČesku.cz.

Měl ale na mysli, že opatření bude možné zmírnit už tehdy, pokud to bude z hlediska epidemické situace přípustné.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

Dodal také, že nepovažuje za rozumné rozvolnění opatření, které bylo před Vánocemi. Tehdy začaly fungovat mnohé segmenty ekonomiky, ale 27. prosince bylo rozhodnuto o zpřísnění.

Dodal, že by podle něj bylo rozumné opatření postupně rozvolňovat v intervalech dvou týdnů. Po zmírnění by bylo nutné do dvou týdnů vyhodnotit, jak to ovlivnilo epidemickou situaci a zda lze použít další zmírnění.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

Ministerstvo zdravotnictví zatím opatření měnit nehodlá, protože nemocnice jsou přetížené a nová mutace koronaviursu se šíří ještě rychleji.

PSALI JSME:„Má milá, zkusila jsem chodit v tvých botách“: Co se změnilo v Aně Geislerové

PSALI JSME: ŠÍŘENÍ KORONAVIRU V ČESKU: V PONDĚLÍ PŘIBYLO 7 117 NOVÝCH PŘÍPADŮ NÁKAZY, ZVÝŠIL SE POČET HOSPITALIZOVANÝCH

PŘIPOMÍNÁME: NEJMLADŠÍ ŠTIKOVÁ SE ZMĚNILA K NEPOZNÁNÍ: UKÁZALA VÝSLEDEK SVÉ VELKÉ PROMĚNY

Share