Šéf WHO odsoudil nerovný přístup k vakcíně proti koronaviru na světě: Začíná nabývat „groteskních“ rozměrů

Šéf Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus kritizoval bohaté země za nerovné rozdělení vakcín proti koronaviru. Řekl to na briefingu v Ženevě.

Očkovaní/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Podle něj je nedostatek rovných příležitostí v přístupu k vakcínám proti koronaviru ve světě „katastrofickým morálním selháním“ a „rozdíl mezi počtem aplikovaných vakcín v bohatých zemích a vakcín aplikovaných díky programu COVAX se prohlubuje a je den ode dne grotesknější.“

Tedros Adhanom Ghebreyesus/ Zdroj: Twitter.com

„V lednu jsem řekl, že by svět byl na pokraji katastrofického morálního selhání, pokud by nebyla přijata naléhavá opatření k zajištění rovnoměrné distribuce vakcín. Máme prostředky, abychom tomuto selhání zabránili, ale je šokující, že se pro prevenci udělalo málo,“ uvedl generální ředitel WHO.

Šéf organizace dodal, že země, které nyní očkují mladé a zdravé lidi, tak činí na úkor „životů zdravotníků, seniorů a dalších rizikových skupin v jiných zemích.“

Očkovaní/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Podle něj jde o cestu, která vede k „sebepoškozování“, protože čím delší dobu bude trvat přenos koronaviru, tím více bude mutací a kmenů a zvýší se riziko, že se „vyhnou účinkům vakcín“.

Vakcína/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Světová zdravotnická organizace předpovídá, že v roce 2021 je kolektivní imunita vůči koronaviru nepravděpodobná. Kolektivní imunita vyžaduje, aby 60 až 70% populace mělo imunitu vůči koronaviru.

PSALI JSME: PO STOPÁCH PŮVODU KORONAVIRU: ODBORNÍK WHO PROZRADIL PRAVDĚPODOBNOU PŘÍČINU VZNIKU PANDEMIE

PŘIPOMÍNÁME: EU NENÍ PŘIPRAVENÁ VYVÁŽET VAKCÍNY PROTI KORONAVIRU DO CHUDŠÍCH ZEMÍ, VAROVALA PŘEDSEDKYNĚ EVROPSKÉ KOMISE

Share