„Čím déle budeme očkovat lidi z nejrizikovějších skupin, tím více necháme virus mutovat,“ varoval šéf WHO

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace, Tedros Adhanom Ghebreyesus, vysvětlil nebezpečí zpoždění očkování proti koronaviru pro všechny lidi na planetě, včetně neprioritních populačních skupin.

Očkovaní/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

„Čím déle budeme očkovat lidi z nejrizikovějších skupin, tím více necháme virus mutovat. Jinými slovy: pokud nebudeme zastavovat šíření viru po celém světě, vrátíme se do původního stavu,“ zdůraznil Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Tedros Adhanom Ghebreyesus/ Zdroj: twitter.com

Poznamenal, že svět čelil problému nerovnoměrné distribuce vakcín proti koronaviru.

Očkovací centrum/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Kromě toho, Světová zdravotnická organizace vyzývá země, aby se nevzdávaly vakcíny AstraZeneca kvůli informaci, že může být méně účinná v boji s variantou koronaviru z Jihoafrické republiky.

Vakcína/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Na brífingu to oznámila hlavní vědecká pracovnice WHO Somuya Swaminathanová.

„Neměli bychom dospívat k závěru, že vakcína vůbec nefunguje. Byla to malá studie, která ukázala nízkou účinnost vakcíny, a to nám říká, že potřebujeme více údajů,“ řekla Swaminathanová.

Podle ní vakcína společností AstraZeneca snižuje úroveň závažných případů a počet hospitalizací. „A naším hlavním úkolem v boji proti pandemii je snížit úmrtnost a nemocnost,“ dodala.

Somya Swaminathanová/ Zdroj: twitter.com

Belgie se rozhodla nedoporučovat vakcínu proti koronaviru AstraZeneca starším 55 let. Finsko se zároveň rozhodlo očkovat starší osoby vakcínou AstraZeneca.

PSALI JSME: „MŮŽEME SE OCITNOUT NA ZAČÁTKU PANDEMIE“: WHO PROHLÁSILA, ŽE POČET OČKOVANÝCH PŘEKROČIL POČET NAKAŽENÝCH KORONAVIREM

PŘIPOMÍNÁME: „MUSÍME SE SPOJIT“: WHO JE ZNEPOKOJENA ÚČINNOSTÍ VAKCÍN PROTI NOVÝM VARIANTÁM KORONAVIRU

Share