Lidé, kteří se loni přes La Manche dostali na člunech do Británie, řekli listu The Independent, že se nyní pokoušejí vrátit do kontinentální Evropy, protože mají pocit, že se s nimi ve Velké Británii nezacházejí jako s lidmi.
Obavy o podmínky vzrostly, když vyšlo najevo, že vláda drží migranty v kasárnech Napier v britském Folkestonu.
Muž ze Sýrie se minulý měsíc přestěhoval z kasáren do místního hotelu v reakci na vypuknutí COVID-19, a řekl, že se chce dostat do Evropy kamionem a že jeho přítel to úspěšně udělal počátkem tohoto týdne.
Na otázku, proč se pokouší uniknout do kontinentální Evropy, 22letý kurdský mladík pro The Independent odpověděl:
„Nejednají tu se mnou jako s lidskou bytostí. Ministerstvo vnitra vyvíjí úsilí, aby lidé nenáviděli žadatele o azyl. Nemůžu v této zemi zůstat, když vláda tlačí lidi k tomu, aby s námi zacházeli tímto způsobem. Myslím, že spousta dalších udělá totéž a odejde ze Spojeného království.“
„Cesta zpět je nebezpečná. Mezi silnicí a kamionem jsou pouhé centimetry. Můžu přijít o ruku, nohu nebo o život. Ale ve Velké Británii ztrácím důstojnost,“ dodal Kurd ze Sýrie.
Nevládní organizace uvedly, že je „hluboce hanebné“, že lidé, kteří uprchli z válečných zón, „riskují smrt“, aby opustili Spojené království, a obvinili ministry, že neposkytli útočiště uprchlíkům.
Obyvatelům bylo zakázáno opouštět kasárny od poloviny ledna poté, co řada lidí měla pozitivní test na COVID-19. Nejde zde elektřina a kvůli nefunkčnímu topení se není kde ohřát.
PSALI JSME: JAK SE DCERA ČÍNSKÝCH EMIGRANTŮ STALA MANŽELKOU MILIARDÁŘE ZUCKERBERGA
PŘIPOMÍNÁME: KARAVANA MIGRANTŮ POŽADOVALA, ABY BIDEN SPLNIL SVÉ SLIBY