Vakcína od firmy Johnson & Johnson může vzácně způsobit nervové onemocnění: EMA zkoumala 108 případů této choroby

Evropská agentura pro léčivé přípravky přidala Guillainův–Barrého syndrom syndrom do seznamu vzácných nežádoucích účinků vakcíny proti koronaviru od firmy Johnson & Johnson.

Vakcína/ ilustrační foto/ Zdroj: houstonpublicmedia.org

„Guillainův–Barrého syndrom (GBS) bude uveden jako velmi vzácný vedlejší účinek vakcíny Janssen proti koronaviru a do informací o produktu bude zahrnuto varování, které bude informovat lékaře a lidi, kteří se nechají očkovat,“ uvedla agentura EMA ve svém prohlášení.

Vakcína/ ilustrační foto/ Zdroj: politico.eu

GBS je závažné autoimunitní onemocnění postihující periferní nervovou soustavu, obvykle vyvolané akutním infekčním procesem.

Je to vzácná nervová choroba, při které imunitní systém těla poškozuje nervové buňky a může způsobit necitlivost a svalovou slabost, které se v nejzávažnějších případech změní na paralýzu.

Vakcína/ ilustrační foto/ Zdroj: sabcnews.com

Farmakovigilanční výbor pro hodnocení rizik léčiv (PRAC) Evropské agentury pro léčivé přípravky zkoumal 108 případů tohoto syndromu, nahlášených celosvětově ke 30. červnu.

K tomuto datu dostalo touto vakcínu přes 21 milionů lidí a jeden muž zemřel.

Očkování/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

„Po posouzení dostupných údajů dospěl výbor k závěru, že existuje příčinná souvislost mezi očkováním vakcínou Janssen a vývojem syndromu,“ uvedl PRAC.

EMA ale konstatuje, že výhody vakcíny Janssen nadále převažují nad jejími riziky.

V nemocnici/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

PSALI JSME: V EVROPSKÉ UNII BY SE MOHLO OČKOVAT DALŠÍ VAKCÍNOU: EMA ZAČALA POSUZOVAT PŘÍPRAVEK VIDPREVTYN OD FRANCOUZSKÉ FARMACEUTICKÉ SPOLEČNOSTI

PŘIPOMÍNÁME: VAKCÍNA PROTI KORONAVIRU: WHO AKTUALIZOVALA DOPORUČENÍ PRO OČKOVÁNÍ TĚHOTNÝCH A KOJÍCÍCH MATEK

Share