Senioři a studenti si připlatí na jízdném: ministr Kupka navrhuje snížení slevy

Sleva na jízdné pro studenty a seniory se může snížit a tyto kategorie budou muset platit místo 25 % plného tarifu polovinu. Navrhuje změnu ministr dopravy Martin Kupka a začít platit může již v polovině roku. Informuje o tom ČT24.

Ministr zatím oficiálně nesdělil, kolik studenti a senioři budou platit, ale mluví se o 40 a 50 procentech. Snížení slevy na jízdné je v programovém prohlášení nové vlády.

Martin Kupka / Zdroj: youtube.com

V kabinetu uvádějí, že současný státní rozpočet slevu vůbec neumožňuje, ale vláda se bude snažit hledat kompromisní variantu.

V opoziční SPD již prohlásili, že budou trvat na zachování původní slevy, protože to bude mít dopad na životní úroveň studentů a důchodců. Přidává se k nim také hnutí ANO, které slevy v roce 2018 zavedlo.

Studenti / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

I když se jízdné pro studenty prodraží kolem poloviny roku, školy již nyní mají problémy s dopravou například na lyžařské kurzy. Dopravců ubývá a doprava se prodražila.

Školy se stěžují, že ceny kurzů jsou pro mnoho rodičů na hraně a obávají se, že se to bude ještě zvyšovat.

Martin Kupka / Zdroj: youtube.com

Navíc existují rozdíly v daních pro linkovou a nepravidelnou dopravou. Vláda před volbami slibovala, že tyto nerovnosti napraví a ministr Kupka říká, že resort to nyní analyzuje. Dopravci předpokládají, pokud se situace nezmění, skoro nikdo tady nezůstane, kdo děti na hory odveze.

PSLAI JSME: VLÁDA PETRA FIALY VYUŽÍVÁ OCHRANKU STEJNĚ, JAKO MINULÝ KABINET: JEDEN MINISTR JI ALE ODMÍTL

PŘIPOMÍNÁME: PREZIDENT MILOŠ ZEMAN PROMLUVIL O SVÉM ZDRAVÍ: „HŮL V LEVÉ RUCE A BODYGUARD MĚ DRŽÍ ZA PRAVOU RUKU“

Share