Stovky migrantů v Belgii už dva měsíce drží hladovku a mnozí přestali i pít: OSN apeluje na vládu

Už téměř dva měsíce drží migranti v Belgii hladovku v centrálním kostele a univerzitních budovách v Bruselu. Požadují legální pobyt v zemi.

Podle nevládních organizací je to asi 476 lidí, informoval britský list The Guardian.

Migranti/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Minulý pátek začali někteří odmítat i vodu. Zvláštní zpravodaj OSN pro extrémní chudobu a lidská práva Olivier De Schutter řekl: „Informace, které jsme dostali, jsou alarmující a někteří účastníci hladovky jsou mezi životem a smrtí.“

Dva úředníci OSN vyzvali belgickou vládu, aby migrantům poskytla dočasné povolení k pobytu.

Migranti/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Podle publikace rostoucí politický skandál ohrožuje belgickou vládu. Místopředseda vlády Pierre-Yves Dermagne uvedl, že spolu s dalšími socialistickými ministry opustí vládu, pokud jeden z účastníků hladovky zemře.

Strana Ecolo také hrozila, že svrhne koalici vedenou premiérem Alexandrem de Croem.

Migranti/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Belgický ministr pro uprchlíky a migraci Sammy Mahdi prý odmítl udělit plnou amnestii všem neregistrovaným migrantům, vytvořil ale „neutrální zónu“ poblíž barokního kostela, kde žijí někteří účastníci hladovky a kde mohou získat informace o tom, jak podat žádostí o legalizaci.

Podle agentury We Are Belgium Too žije v Belgii asi 150 000 migrantů bez dokladů, z nichž mnozí jsou v zemi pět až deset let nebo déle.

Migranti/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

PSALI JSME: IVAN BARTOŠ TVRDĚ ODPOVĚDĚL NA OBVINĚNÍ O PODPOROVÁNÍ MIGRACE: PŘEDSEDA PIRÁTU VYZÝVÁ POLITIKY, ABY VYUŽILI PŘEDSEDNICTVÍ V EU

PŘIPOMÍNÁME: LOĎ OCEAN VIKING V POSLEDNÍCH DNECH ZACHRÁNILA STOVKY ŽIVOTŮ: POMOHLA 572 UPRCHLÍKŮM PLUJÍCÍM DO EVROPY

Share