„Použili jste sankce, jsme vám vděční, ale bylo trochu pozdě“: Ukrajina podle Zelenského bojuje za bezpečnost celé Evropy

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vystoupil v Evropské radě a vyzval členy Evropské rady, aby podnikli rozhodné kroky proti Rusku a co nejdříve přijali Ukrajinu do Evropské unie. Řekl to ve svém videoprojevu.

Válka na Ukrajině/ ilustrační foto/ Zdroj: facebook.com

Volodymyr Zelenskyj nejprve promluvil o zvěrstvech páchaných ruskou armádou na Ukrajině a o válečných zločinech. Zdůraznil, že Ukrajina a Rusko jsou „odlišné světy“.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj/ Zdroj: facebook.com

Poté Zelenskyj poděkoval Evropské unii za sankce uvalené na Rusko, za zablokování Nord Streamu 2. Pokud by to ale evropské státy podle prezidenta Ukrajiny učinily před ruskou invazí, rozsáhlá válka by pravděpodobně nebyla.

„Použili jste sankce, jsme vám vděční, ale bylo to trochu pozdě…“ uvedl ukrajinský prezident.

Válka na Ukrajině/ ilustrační foto/ Zdroj: facebook.com

„Bojujeme nejen za Ukrajinu, ale i za bezpečnost Evropy! A dokázali jsme, že si zasloužíme být plnohodnotným členem Evropské unie,“ prohlásil Zelenskyj.

Válka na Ukrajině/ ilustrační foto/ Zdroj: facebook.com

Zvláštní pozornost věnoval Maďarsku, které se nejen staví proti sankcím, ale i neumožňuje přepravu vojenské pomoci přes své území.

Lidé na Ukrajině/ ilustrační foto/ Zdroj: facebook.com

„Poslouchej, Victore, víš, co se děje v Mariupolu?… A vy váháte, jestli zavedete další sankce, nebo nezavedete. A vy váháte, jestli povolíte další dodávky zbraní, nebo ne? Váháte, jestli budete obchodovat s Ruskem, nebo ne? Není čas váhat, je čas se rozhodnout… Potřebujeme vaši podporu. A věříme, že v rozhodující chvíli bude s námi i Německo,“ zdůraznil prezident Ukrajiny.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj/ Zdroj: facebook.com

PSALI JSME: „BOJÍM SE JEN JEDNÉ VĚCI“: ZELENSKYJ PROMLUVIL O SVÉM HLAVNÍM STRACHU V SOUVISLOSTI S INVAZÍ RUSKA NA UKRAJINU

PŘIPOMÍNÁME: ZELENSKYJ K NATO: UŽ NIKDY NEŘÍKEJTE, ŽE NAŠE ARMÁDA NESPLŇUJE STANDARDY ALIANCE

Share