Zda důchodci dostanou rouškovné i letos: resort práce a sociálních věcí to komentoval

Vláda předpokládá, že od roku 2022 by se důchody mohly zvýšit o 2,9 procenta. Zda však důchodci letos dostanou jednorázový bonus rouškovné, zatím není známo. O takové pravděpodobnosti v minulosti hovořila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Podle resortu by o tom mohlo být rozhodnuto v létě. Informuje o tom server TN.cz.

Kabinet minulý týden schválil takzvaný konvergenční program. Podle toho by mohla zákonná valorizace důchodů činit 2,9 procenta, jinak by průměrné zvýšení důchodu mohlo činit 450 korun.

Důchodce / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

To znamená, že reálná valorizace může být větší než povinná valorizace. Z tohoto důvodu je ministryně práce Jana Maláčová spokojená, osobně by si dokonce přála, aby se důchody zvýšily ještě více než o 450 korun.

Důchody se postupně zvyšují každý rok, ale kromě toho na konci roku 2020 dostali důchodci i jednorázový bonus ve výši 5 tisíc korun. Jana Maláčová to pojmenovala jako rouškovné.

Jana Maláčová / Zdroj: youtube.com

Na výplatu tohoto příspěvku tehdy stát vynaložil 15 miliard korun. Tento bonus nenechal v klidu mnoho politiků. Mnozí takový krok vlády kritizovali.

Kromě toho ministryně práce a sociálních věcí na začátku letošního roku uvedla, že předpokládá možné vyplácení dalšího podobného příspěvku i letos. Tehdy se ale toto téma ještě neřešilo.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Ale už se konalo první zasedání vlády o zvýšení důchodů. Redakce TN.cz proto položila několik otázek ministerstvu práce a sociálních věcí.

Mluvčí resortu Vladimír Dostálek uvedl, že zvyšování důchodů zůstává pro jejich ministerstvo prioritou. Řekl, že Jana Maláčová by si přála, aby zvýšení penzí bylo větší, než je stanovená valorizace.

Jana Maláčová / Zdroj: youtube.com

Na jednorázový příspěvek ale neměl odpověď, pouze řekl, že to bude řešit vláda. Podle něj jsou to zatím jen předpoklady, podrobněji to budou ministři projednávat pravděpodobně za několik týdnů či měsíců.

Na začátku letošního roku Jana Maláčová uvedla, že je možné, že tento příspěvek bude navržen, pokud se zvýší ceny, nebo že důchodci budou mít zvýšené výdaje kvůli epidemii koronaviru.

PSALI JSME: POPŘÁT NEZAPOMNĚL ANI PREMIÉR ANDREJ BABIŠ: KDO GRATULOVAL BOHDALOVÉ KE DNEŠNÍM KULATINÁM

PŘIPOMÍNÁME: DŮVĚRA BABIŠOVÉ VLÁDY REKORDNĚ KLESÁ: JE NEJNIŽŠÍ V CELÉ EVROPSKÉ UNIE

Share