Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch řekl, aby se zrušilo nošení roušek nebo omezení hromadných akcí, kolik lidí musí být naočkováno

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl, že roušky bude možné odložit až se naočkuje proti koronaviru kolem 75 % lidí. Česko toho může dosáhnout přibližně na konci podzimu. Dle slov Šéfa ČLK Milana Kubka pro dosažení kolektivní imunity je potřeba aplikovat vakcínu 85-90 %. Informuje o tom server extra.cz.

Oba úředníci se zúčastnili pořadu Otázky Václava Moravce. Ministr řekl, že nyní v Česku očkování má dokončené kolem 54 % populace. Aby se zrušilo nošení roušek nebo omezení hromadných akcí musí se naočkovat tři čtvrtiny lidí. Kubek ale uvádí ještě větší čísla a to 85 až 90 %.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

„Ta opatření můžeme zrušit za předpokladu vyšší proočkovanosti. I v kampani říkáme pojďme to dotáhnout aspoň na 75 % pročkovanosti,“ prohlásil Vojtěch a dodal, že se pak může uvažovat o zrušení řady restrikcí.

Na veřejných akcích je nyní omezena kapacita, musí se prokazovat bezinfekčnost a dodržovat rozestupy. Kromě toho si ve vnitřních prostorech lidé musí chránit dýchací cesty.

Milan Kubek/Zdroj: youtube.com

Podle šéfa resortu se podaří dosáhnout kolektivní imunity kolem konce listopadu. Původně se uvažovalo o 70 %, ale nyní se kvůli indické mutaci toto číslo zvedlo o 5 %.

Prezident České lékařské komory ale nevěří, že se do konce podzimu naočkuje 75 % Čechů. Navíc je přesvědčený, že to není dost a letos kolektivní imunity určitě nedosáhneme.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

Kubek nakonec uvedl, že nejvíce musíme usilovat o očkování rizikové skupiny nad 60 let. Je jich více než půl milionu.

Psali jsme:„Celý rok nebyl nikde vidět“: Jaroslav Uhlíř je zpět. Jak se skladatel cítí

PSALI JSME: JAKÝM PREMIÉREM BY MOHL BÝT IVAN BARTOŠ: LYDIE BARTOŠOVÁ PROMLUVILA TAKÉ O ŽIVOTĚ S POLITIKEM A O TOM, JAKÝ JE JEJÍ MANŽEL OTEC

PŘIPOMÍNÁME: MILOŠ ZEMAN PROHLÁSIL, ŽE PREMIÉROVA SYNA ZNEUŽÍVAJÍ : ANDREJ BABIŠ MLADŠÍ OSTŘE REAGOVAL NA JEHO SLOVA

Share