Vláda chce ušetřit výdaje ze státního rozpočtu: ministerstvo dopravy plánuje snížit slevy na jízdné pro seniory a studenty

Studenti a senioři zřejmě budou muset připlatit za jízdné. Ministr dopravy Martin Kupka sice neplánuje úplné zrušení slev, ale na snížení stále trvá. Pokud slevy zůstanou stejné, rozpočet přijde přibližně o 7 miliard Kč. Píše o tom web tn.nova.cz.

MHD/Ilustrační foto/Zdroj: youtube.com

Slevu 75 procent aktuálně mají studenti do 26 let a lidé nad 65 let. „Tyto slevy státní kasu vyšly již celkově na téměř 13 miliard korun a každý rok to bude rychle naskakovat,“ prohlásil ekonom Štěpán Křeček a dodal, že během pandemie se slevy využívaly méně, ale znovu o ně bude zájem.

Martin Kupka / Zdroj: youtube.com

Minulý rok stát uhradil za jízdné 3,5 miliardy korun a v tomto roce se předpokládá, že se tato částka zdvojnásobí. V roce 2019 stát za slevy zaplatil 5,5 miliardy korun a v roce 2020 3,7 miliardy.

Před rokem opozice navrhovala úplné zrušení slev, což by podle politiků mohlo ušetřit kolem 6 miliard korun. Nyní ale obrací a mluví se o rozumném zásahu, aby se pak nevydávalo více peněz z rozpočtu krajů.

MHD v Praze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Sleva by tak měla zůstat pro seniory z venkova, kteří se bez autobusu či vlaku nedostanou k lékaři či na nákup. O výhody by také neměli přijít studenti a žáci, kteří mají rodiče s nízkými příjmy.

Psali jsme:„Já si tu zavřená v tom domě už zoufám“: Že od Dády Patrasové zase utekl Felix, zjistila od známých

PSALI JSME: „MOJE VNITŘNÍ PŘESVĚDČENÍ JE KOMUNISTICKÉ, VE SMYSLU PŮVODNÍM“: KANDIDÁTKA NA PŘEDSEDKYNI PIRÁTŮ PROMLUVILA O SVÝCH POLITICKÝCH NÁZORECH

PŘIPOMÍNÁME: VÁLEK OTOČIL A ODLOŽIL UZNÁVÁNÍ PCR TESTŮ PRO VSTUP DO RESTAURACÍ: MINISTR ZDRAVOTNICTVÍ PROZRADIL, KDY SE VLÁDA VRÁTÍ K TÉTO MOŽNOSTI

Share