Šíření epidemie koronaviru se stále zrychluje: Prymula prozradil, kde se lidé nakazí nejčastěji

Šíření epidemie koronaviru se stále zrychluje. Minulé pondělí laboratoře odhalily 1 341 případů nákazy, toto pondělí jich bylo 2 536 a už v úterý jich bylo 3 246. Epidemiolog a exministr zdravotnictví Roman Prymula pro portál ŽivotvČesku.cz řekl, kde se nyní často mohou lidé nakazit.

Zástupci Ústavu zdravotnických informací a statistiky uvedli, že epidemie se začíná vyvíjet podle nejhoršího scénáře, který se nazývá rizikový. Zatím je počet pacientů v nemocnicích dvakrát menší, než tento scénář předpokládá, ale k tomu může brzy dojít.

Denní přehled počtu osob s nově prokázaným onemocněním COVID‑19 / Zdroj: mzcr.cz

Epidemiolog a exministr zdravotnictví tvrdí, že nyní je problémem, že populace není plně naočkovaná. Prozradil také, kde se nyní převážně šíří covid.

„Je to provázáno na ty školy, protože děti to přinesou domů a tam jsou jedinci středního věku, kteří jsou proočkováni z 50 procent a šíří se to dál,“ řekl Roman Prymula pro Život v Česku.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Kromě toho podle něj šíření viru probíhá také poměrně aktivně v klubech nebo na některých nočních akcích, kde je obvykle hodně lidí. Předpokládá také, že k tomu dochází i na masových akcích.

Podle něj jde nyní o novou vlnu. Vláda bude ve středu projednávat návrhy od resortu zdravotnictví, které se budou týkat omezení šíření koronaviru.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Jedním z návrhů je například to, že by zaměstnanci restaurací museli ověřovat potvrzení o bezinfekčnosti od svých návštěvníků.

PSALI JSME: ENERGIE V ČESKU ZDRAŽUJE: DODAVATELÉ OZNÁMILI, KDY SE ZVÝŠÍ CENY A JAKÉ LZE OČEKÁVAT ZDRAŽENÍ

PŘIPOMÍNÁME: VOJTĚCH CHCE REAGOVAT NA ZVÝŠENÍ POČTU NAKAŽENÝCH: MINISTR NAVRHUJE NOVÁ OPATŘENÍ, KTERÁ SE BUDOU TÝKAT I NÁVŠTĚV RESTAURACÍ

Share