Roman Prymula sestavil seznam, za jakých podmínek se lidé nejčastěji nakazí koronavirem

Bývalý ministr zdravotnictví a současný prezidentův poradce Roman Prymula sestavil žebříček rizik pro ŽivotvČesku.cz.

V prosinci se v naší zemi začala šířit Britská mutace koronaviru, která je nakažlivější. Nyní je tato mutace rozšířena více než ostatní.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Také tato nová mutace je ohrožující životy lidí, kvůli britské mutaci se objevuje více závažných případů mezi mladšími lidmi.

Epidemiolog Roman Prymula sestavil seznam možných způsobů nakažení koronavirem.

Největší riziko infekce koronavirem je, když lidé pijí z jedné lahve nebo když jedí stejné jídlo společně, ale to je případ, kdy by jeden z nich mohl být nakažený.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Na druhém místě je infikování přes povrchy, kterých se dotkla infikovaná osoba.

Na třetím místě je podání ruky.

Je logické, že ve všech těchto případech je riziko nákazy poměrně vysoké.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

První případ úmrtí na koronavirus se stal 22. března 2020, tehdy zemřel muž ve věku 95 let. Tehdy bylo oznámeno, že rizikovou skupinou jsou lidé starší generace. Mnoho z nich žije v domovech důchodců.

Když v Česku začalo očkování, patřily mezi prioritní skupiny pro získání vakcíny zdravotníci a zaměstnanci a obyvatelé domovů pro seniory.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Zhruba před dvěma týdny šéf resortu zdravotnictví Jan Blatný oznámil, že díky očkování klesá úmrtnost a počet závažných případů u lidí starších 80 let. Nyní se očkují lidé nad 70 let.

PSALI JSME: MINISTR BLÁTNÝ PLÁNUJE OTEVŘÍT KADEŘNICTVÍ A NĚKTERÉ DALŠÍ PODNIKY: NAVŠTÍVIT JE ALE BUDETE MOCI S DODRŽENÍM JEDNÉ PODMÍNKY

PŘIPOMÍNÁME: POSLANEC ANO KAREL RAIS PROMLUVIL O MOŽNÉM PESIMISTICKÉM SCÉNÁŘI NÁVRATU DĚTÍ DO ŠKOL: KDY BY SE ŽÁCI MOHLI V TAKOVÉM PŘÍPADĚ VRÁTIT DO LAVIC

Share