Bývalý ministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula řekl pro Právo, že lék na základě protilátek Bamlanivimab může být skutečným průlomem v léčbě koronaviru. Tento lék vyvíjí americká společnost Eli Lilly. Premiér Andrej Babiš před několika dny uvedl, že Česko diskutuje o možnostech nákupu tohoto léku i zajímá se o REGEN-COV2 od společnosti Regeneron.
Roman Prymula uvedl, že účinnost tohoto léku je velmi zajímavá. Pokud je to skutečně 80 procent, jak to výrobce uvádí, bude to podle něj průlom v léčbě.
Epidemiolog porovnal tento lék s REGEN-COV2 od společnosti Regeneron. Podle něj mají téměř identickou indikaci. Vysvětlil, kdy lze tento přípravek použít.
Lék Bamlanivimab by mohl být použit, aby osoba, která se nakazila koronavirem, neměla těžkou formu onemocnění. Používá se tehdy, když existují předpoklady, že nemoc může mít těžkou formu.
To znamená, že tento lék není určen pro běžné použití. Dalším případem, kdy je možné tento lék použít, jsou případy, kdy má člověk vážné onemocnění a ještě se nakazil koronavirem.
Podobně se vyjádřil pro Právo i epidemiolog IKEM Petr Smejkal. Vysvětlil, že má smysl dávat lék těm pacientům, u kterých tělo nevytváří dostatečné množství protilátek.
Ale velmi důležitým bodem je kdy začít přijímat lék, pokud to bude v začátku onemocnění, pak to bude výrazně lepší pro léčbu.
Přípravek Bamlanivimab se již používá v USA, Kanadě, Německu a v Maďarsku. Byl schválen americkým regulátorem FDA.
REGEN-COV2 se zatím prodává experimentálně. Tyto přípravky už posuzují evropské regulační orgány.
Premiér Andrej Babiš plánoval v pátek odletět do Budapešti diskutovat s premiérem Viktorem Orbánem o maďarských zkušenostech s užíváním ruské vakcíny Sputnik V a o zkušenostech s užíváním Bamlanivimabu.
PŘIPOMÍNÁME: TĚHOTENSTVÍ ORNELLY KOKTOVÉ NEPROBÍHÁ HLADCE: „DOKTOŘI MĚ STRAŠÍ TÍM, ŽE HOSPITALIZUJÍ MĚ“