Pro nové poslance určitě nastává zajímavé období v životě: čeká je slušný plat a mnoho dalších benefitů

Za tři týdny proběhne první schůze nové Sněmovny. Zhruba polovina poslanců tam budou lidé, kteří již tuto funkci vykonávali, druhá polovina to budou noví lidé. Pro nové poslance určitě nastává zajímavé období v životě. Za svou práci budou dostávat slušné platy i řadu dalších benefitů. Informuje o tom server TN.cz.

První zasedání nové dolní komory Parlamentu se uskuteční 8. listopadu. 101 z 200 poslanců bude nových a příští 4 roky jejich života budou určitě zajímavé.

Sněmovna / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Poslanci, kteří opouštějí Sněmovnu dostanou slušné odchodné. Noví poslanci budou mít slušnou mzdu i další benefity.

Od roku 2020 je plat poslanců 90,8 tisíce Kč. Před volbami se konala mimořádná schůze Sněmovny a poslanci schválili, že tato částka se do roku 2026 nezmění.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Platy některých poslanců ale mohou být vyšší, pokud budou vykonávat ještě některé funkce. Více peněz mohou získat například předseda Sněmovny a místopředseda Sněmovny, nebo předseda výboru a místopředseda výboru.

Předseda výboru dostává 127,8 tisíce Kč a místopředseda dostává 109,3 tisíce Kč. Někteří poslanci budou mít také nárok na služební auto.

Sněmovna / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Podle ředitele tiskového odboru Poslanecké sněmovny Romana Žambocha zástupci lidu mají možnost čerpat náhrady na pronájem poslanecké kanceláře. Kolik přesně bude moci poslanec kompenzaci získat, bude záviset na městě, ve kterém kancelář sídlí.

Například v hlavním městě to bude 27 tisíc Kč, a v městech do 25 tisíc obyvatel to bude až 16 tisíc Kč.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Kromě toho mohou získat náhradu za telefonní poplatky a internet, které byly nezbytné pro poslaneckou kancelář. Maximální částka činí až 5 tisíc Kč měsíčně.

Poslanci, kteří nebydlí v Praze, mohou dostat náhrady na bydlení nebo cestovní náhrady. Podle různých faktorů by se tato částka pohybovala mezi 33,7 a 50,5 tisíce Kč.

Sněmovna / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Poslanci, kteří opouštějí Sněmovnu a kteří tam vykonávali svou funkci po celé 4 roky budou moci získat odchodné. Dostanou částku ve výši 1+4 měsíčního platu.

Například poslanec, který vykonával svou funkci 4 roky a zároveň byl předsedou nějakého výboru může získat odchodné ve výši 639 tisíc Kč.

PSALI JSME: ANDREJ BABIŠ PROHLÁSIL, ŽE MU PREZIDENT SLÍBIL DVA POKUSY NA SESTAVENÍ VLÁDY: CO PLÁNUJE ŠÉF HNUTÍ ANO

PŘIPOMÍNÁME: NEČAS ŘÍKÁ, ŽE VLÁDA PROMRHALA MNOHO LET A MÍSTO JEHO ZRUŠENÉ REFORMY NIC NENABÍDLA: CO BY EXPREMIÉR ZMĚNIL V SOUČASNÉ DOBĚ

Share