Andrej Babiš prohlásil, že mu prezident slíbil dva pokusy na sestavení vlády: Co plánuje šéf hnutí ANO

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš ve svém tradičním videu Čau lidi řekl, že hlava státu Miloš Zeman minulou neděli uvedla, že mu dá dva pokusy na sestavení nové vlády. To ale nehodlá dělat, kabinet budou muset sestavit dvě koalice, a to SPOLU a PirSTAN. Píšou o tom Novinky.cz.

Současný předseda vlády uvedl, že uznává vítězství obou koalic. Podle svých slov chtěl původně čekat na prezidenta, rozhodnutí však učinil už dávno.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Premiér tedy nemá v úmyslu přijmout od Miloše Zemana pověření k sestavení nového kabinetu. Předpokládá ale, že možná prezident měl jiný názor.

„Když jsem s ním mluvil naposledy v neděli, tak mi řekl „Andreji, já ti dám dva pokusy“. Ale šel do nemocnice a já jsem to nechtěl moc řešit,“ řekl Andrej Babiš.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Hlava státu může dát dva pokusy na sestavení vlády. Pokud jmenovaný předseda vlády nezíská pro svůj kabinet podporu většiny poslanců, třetí pokus dává šéf dolní komory Parlamentu.

Hnutí ANO má nejvíce mandátů, nicméně podle počtu hlasů skončilo druhé, první místo obsadila koalice SPOLU.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Obě koalice mají dohromady 108 z 200 mandátů ve Sněmovně, tedy mají většinu. Andrej Babiš tak má nízkou šanci, že se mu podaří sestavit novou vládu a že získá podporu většiny poslanců.

Ještě v pátek premiér pro Frekvenci 1 uvedl, že nepřijme pověření k sestavení nové vlády. Podle něj jeho politická síla zůstane v opozici a vznik nového kabinetu bude úkolem vítězné koalice.

Miloš Zeman / Zdroj: youtube.com

Zatím není známo, v jakém stavu je nyní prezident Miloš Zeman. Minulou neděli byl hospitalizován a pak lékaři oznámili, že jeho stav je stabilizovaný, nicméně neřekli žádné podrobnosti. Nezbytná je ale součinnost hlavy státu při jmenování vlády.

PSALI JSME: NA CO SE MOHOU TĚŠIT FANOUŠCI KARLA GOTTA: JAKOU DALŠÍ CENU DOSTANE ZNÁMÝ ZPĚVÁK

PŘIPOMÍNÁME: “TENHLE ZPŮSOB PODZIMU BERU”: ORNELLA KOKTOVÁ SE POCHLUBILA ÚŽASNOU RODINNÍ FOTKOU

Share