„Pokud nebude pandemický zákon, bude muset vláda vyhlásit nouzový stav“: Vlastimil Válek prozradil, co udělá vláda, pokud novela nebude schválena

Senátoři ve čtvrtek projednávají novelu pandemického zákona. Jednání horní komory Parlamentu začalo v 10 hodin. Senátoři mají na tuto novelu různé názory. Šéf resortu zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) varoval, že pokud zákon nebude schválen, bude kabinet nucen vyhlásit nouzový stav. Informuje o tom web Novinky.cz.

„Pokud nebude pandemický zákon, abych mohl chránit seniory, bude muset vláda vyhlásit nouzový stav,“ řekl v Senátu Vlastimil Válek. Současný pandemický zákon přestane platit na konci tohoto měsíce, takže stav nouze by mohl být vyhlášen od 1. března.

Vlastimil Válek / Zdroj: youtube.com

Ministr zdravotnictví dodal, že koronavirus se již začal šířit mezi seniory, kteří jsou jednou z rizikových skupin. Je proto nutné, aby opatření vdomovech pro seniory a v nemocnicích platila dál.

Podle mluvčího ministerstva Ondřeje Jakoba bude stav pandemické pohotovosti nebo nouzový stav dle odhadů potřebný asi do půlky března.

Vlastimil Válek / Zdroj: youtube.com

Novelu minulý týden schválili poslanci dolní komory Parlamentu. Vláda by chtěla, aby bylo rozšířeno oprávnění vydávat mimořádná opatření.

Určitá část lidí ale nechce, aby byl pandemický zákon schválen. Už se proti němu konalo několik demonstrací. Hnutí Chcípl PES zorganizovalo další protest na pražském Klárově. Do hlavního města také ve středu večer dorazili demonstranti z dalších měst.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Senát projednává novelu pandemického zákona, i když vláda nedávno oznámila, že opatření mohou být brzy zmírněna. Podle předsedy vlády Petra Fialy (ODS) možná v březnu zůstane povinné asi jen nošení respirátorů.

Senátoři však mají na tento zákon různé názory, určitý negativní postoj k němu mají i někteří senátoři vládní koalice. Podle části senátorů některá ustanovení mohou být v rozporu s ústavou.

Senát / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Pokud bude novela zamítnuta nebo ji senátoři navrhnou upravit, budou mít poslanci Sněmovny na to ještě dost času. Hlava státu Miloš Zeman už řekl, že novelu podepíše.

PSALI JSME: ALENA SCHILLEROVÁ ZKRITIZOVALA ŠKRTY VE STÁTNÍM ROZPOČTU: EXMINISTRYNĚ PŘIZNALA, ŽE NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH PROVOKOVALA A AUDITU SE NEBOJÍ

PŘIPOMÍNÁME: DO PRAHY PŘIJELY DESÍTKY AUT ODPŮRCŮ PANDEMICKÉHO ZÁKONA: PROTESTUJÍ PŘED SENÁTEM, KDE TAKÉ ZORGANIZOVALI TÁBOR

Share