Od 1. července se zvýší životní minimum: Marian Jurečka řekl, kolika lidem to může pomoci

Šéf resortu práce a sociálních věcí Marian Jurečka uvedl, že od 1. července se zvýší životní i existenční minimum. Ministr dodal, že to pomůže až 400 tisícům občanů. Informuje o tom CNN Prima News.

Obě minima stoupnou o 8,8 procenta. Nyní je životní minimum 4 250 Kč, ale od pátku to bude už 4 620 Kč. Takové životní minimum je určeno pro dospělého člověka, který žije sám. V rodině ale bude tato částka nižší, například na prvního dospělého to bude 4 250 Kč.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Existenční minimum je 2 740 Kč, ale od 1. července už to bude 2 980 Kč. Kvůli tomu se změní i některé další částky.

Ministr práce uvedl, že od začátku příštího měsíce bude moci více lidí dostávat pomoc od státu, která je navázána na minima. V posledních měsících by takovou pomoc mohlo získat zhruba 360 tisíc lidí, ministr ale předpokládá, že by takové příspěvky mohlo brzy dostávat asi 400 tisíc občanů.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Jde o příspěvek na pěstounskou péči, na zvláštní pomůcku, dávky na živobytí, přídavky na děti, porodné atd. Kromě toho se mohou změnit alimenty.

Na přídavky na děti mají nyní nárok samoživitelé s dítětem ve věku kupříkladu 5 let, kteří si vydělají do 20 672 Kč čistého měsíčně. Brzy se tento limit zvýší na 22,7 tisíce Kč.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Rodiče s dítětem ve věku 8 nebo 16 let mohou nyní žádat o tuto pomoc od státu, pokud si vydělají 44 744 Kč, ale v červenci se tato hranice zvýší na 48 654 Kč.

Naposledy ministři zvýšili životní i existenční minimum od dubna. Marian Jurečka nevylučuje, že by letos mohlo dojít k dalšímu navýšení.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Resort práce plánuje připravit návrh automatické valorizace životního minima, ale to už bude příští rok.

PSALI JSME: „BUDU SE HÁJIT U SOUDU OSOBNĚ“: ANDREJ BABIŠ UVEDL, ŽE KAUZA ČAPÍ HNÍZDO VŽDY PŘIJDE PŘED VOLBAMI. VÍTA RAKUŠANA OZNAČIL ZA ZOUFALÉHO

PŘIPOMÍNÁME: KVŮLI RUSKÉ HROZBĚ: „SPOJENÉ STÁTY POSÍLÍ ROZMÍSTĚNÍ SIL V EVROPĚ,“ SLÍBIL BIDEN

Share