Muž prošel čtyřmi koncentračními tábory: Ruské ostřelování Charkova ale nepřežil

V Charkově zemřel 96letý Boris Romančenko, který přežil německé koncentrační tábory Buchenwald, Peenemünde, Dora a Bergen Belsen. Informovala o tom ukrajinská agentura UNN s odkazem na Buchenwald and Mittelbau-Dora Memorials Foundation.

Boris Romančenko/ Zdroj: YouTube

Nadace se o jeho smrti dozvěděla minulý pátek od jeho vnučky. Boris bydlel podle ní v paneláku, který zasáhla střela. Jeho byt vyhořel.

„Boris Romančenko intenzivně pracoval na paměti nacistických zločinů a byl viceprezidentem Mezinárodního výboru Buchenwald-Dora,“ stojí v prohlášení.

Boris Romančenko/ Zdroj: YouTube

V roce 2012 pronesl Buchenwaldovu přísahu Vytvoření nového světa míru a svobody na oslavu výročí osvobození koncentračního tábora Buchenwald.

Boris Romančenko se narodil 20. ledna 1926 v Bondari u Sumy a v roce 1942 byl deportován do Dortmundu, kde musel pracovat jako vězeň. Pokusil se o útěk, byl ale zajat a poslán do koncentračního tábora Buchenwald v říjnu 1943.

Boris Romančenko/ Zdroj: YouTube

PSALI JSME: DNES„MOBILIZACE JE CHAOTICKÁ“: RUSOVÉ PODLE UKRAJINCŮ MAJÍ ZÁSOBY JÍDLA A MUNICE JEN NA TŘI DNY

PŘIPOMÍNÁME: VOLODYMYR ZELENSKYJ JE PŘIPRAVEN JEDNAT O MÍRU S VLADIMIREM PUTINEM: UKRAJINSKÝ PREZIDENT ALE ŘÍKÁ, ŽE KRYM A DONBAS JSOU SOUČÁSTÍ UKRAJINY

Share