Brzy se objeví pamětní list v podobě bankovky s Václavem Havlem: názory lidí na sociálních sítích byly velmi odlišné

Před téměř deseti lety zemřel první český prezident Václav Havel. Společnost České dukáty se rozhodla vytvořit pamětní list, který bude vypadat jako bankovka s portrétem prvního prezidenta. Dohlížela na proces tvorby bankovek i bývalá první dáma, poslední manželka prezidenta Dagmar Havlová. Ale takový nápad se mnoha lidem nelíbil. Informuje o tom web eXtra.cz.

Václav Havel zemřel 18. prosince 2011, tedy letos v prosinci bude 10 let od jeho smrti. Společnost České dukáty předpokládá, že veřejnost bude vzpomínat na toto výročí a proto se rozhodla připravit pamětní list, který bude vypadat jako bankovka s jeho portrétem.

Václav Havel / Zdroj: youtube.com

Akademická malířka Eva Hašková navrhla, jak by tyto bankovky mohly vypadat. Vznikne omezený počet těchto bankovek.

Na přední straně listu bude vyobrazen portrét prvního českého prezidenta a jižní část Pražského hradu. Na zadní straně bude k vidění Matyášova brána Pražského hradu a sousoší Titánů.

Václav Havel / Zdroj: youtube.com

K výrobě těchto bankovek bude použit ceninový papír. Bude tam i vodoznak lipového listu či ochranná vlákna.

Vydáno bude 5 sérií bankovek, a to A, B, C, D, E. Celkem jich bude 2500 kusů, to znamená, že pět set kusů bude odpovídat každé sérii.

Dagmar Havlová / Zdroj: youtube.com

Dohlížela na proces tvorby pamětních listů bývalá první dáma, poslední manželka prezidenta Václava Havla Dagmar Havlová.

Mnohým lidem se ale vytvoření pamětního listu prvního prezidenta v podobě bankovek rozhodně nelíbilo. Podle nich je Václava Havla už všude příliš mnoho.

Pamětní list ve tvaru bankovky s portrétem Václava Havla / Zdroj: Státní tiskárna Cenin

Například část lidí napsala, že nyní na počest prvního prezidenta se nazývá letiště v Ruzyni. Proto nepovažují vytvoření pamětního listu v podobě bankovek za správný krok.

Někteří lidé dokonce napsali, že podle nich Václav Havel neplnil funkci prezidenta tak, jak by měl. To, že se stal prezidentem, považují za omyl. Prý jednal ve svůj prospěch a podílel se na likvidaci českého průmyslu.

Dagmar Havlová s pamětním listem / Zdroj: Seznam Zprávy

Jiní lidé upozorňovali na to, že po Václavu Havlovi je již pojmenováno letiště, náměstí, ulice, píšou se o něm knihy, básně atd.

„Jen ta socha a mauzoleum chybí, aby se svou skromností vyrovnal Leninovi,“ napsal jeden komentátor.

Václav Havel / Zdroj: youtube.com

Ale byli i lidé, kteří s touto formou pamětního listu souhlasili. Napsali, že si to první hlava státu České republiky zasloužila. Další komentátor napsal, že tento prezident má bustu v Bílém domě a že je stále citován politiky západních zemí.

PSALI JSME: BARTOŠ NASTÍNIL, JAK PROBÍHÁ VYJEDNÁVÁNÍ PĚTIKOALICE: U PIRÁTŮ SE ZŘEJMĚ BUDE JEŠTĚ DISKUTOVAT O TOM, JESTLI JE SPRÁVNÉ JÍT DO VLÁDY

PŘIPOMÍNÁME: KARLA MAŘÍKOVÁ Z SPD SI MYSLÍ, ŽE BY SE I OČKOVANÍ LIDÉ MĚLI TESTOVAT: „PAN VOJTĚCH POUZE ROZDĚLUJE SPOLEČNOST NA OČKOVANÉ A NEOČKOVANÉ“

Share